![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Εκεί στην καρδιά της καταπράσινης λουτρόπολης, Marianske Lazne στην Τσεχία, είναι ένα μικρό ξενοδοχείο 14 δωματιών, που έχει αφιερωθεί – μέχρι και το όνομά του – στη γαστρονομία.
Ακούσαμε για αυτό από πολλούς γαστρονόμους και κλείσαμε ένα διήμερο για να δοκιμάσουμε όσα περισσότερα πιάτα μπορούμε. Όπου και να καθίσεις, εντός του κλασικά διακοσμημένου χώρου ή στην πνιγμένη στο πράσινο βεράντα του, θα βιώσεις τη γνήσια φιλοξενία, μα και τον επαγγελματισμό των ανθρώπων του, που δε χρειάζεται και πολλή ώρα για να καταλάβεις πόσο πάθος έχουν με αυτό που κάνουν.
Ο συντηρητής – ψυγείο με τις σιτεμένες βοδινές κοπές, η κάβα με τα κρασιά, η λίστα με τους καλύτερους τσέχικους οίνους, κυρίως από την περιοχή της Moravia, αλλά και η προσεγμένη επιλογή υλικών της κάρτας, μας έχουν εντυπωσιάσει.
Περισσότερο όμως μας έχει εντυπωσιάσει, το live cooking, με πρωταγωνιστή, φυσικά, τον executive chef Tomas Bartak και τη γκριλιέρα του στην αυλή, που εκεί μέσα τελειώνει τα πλείστα πιάτα.
Στο πάσο, μπροστά μας τα έστηνε αριστοτεχνικά και σε λίγα δευτερόλεπτα, αυτά βρισκόντουσαν μπροστά μας. Τερίνα foie gras με μουστάρδα μήλου, σπιτικός σολομός gravlax με γουακάμε φύκια, σαλάτα μπουράτα με μαύρες ελιές, St Jacob’s σεβίτσε μυδιών με keta χαβιάρι και αφρό από lime και σούπα μπουγιαμπέσα με φρέσκο ψάρια, τα ορεκτικά που μας έχουν εντυπωσιάσει.
Από τα κυρίως, που είναι τα πλείστα ψημένα στη σχάρα, να εύχεσαι, να υπάρχει φρέσκος τόνος, ενώ μην αγνοήσεις το corn fed κοτόπουλο, το μοσχαρίσιο φιλέτο και το 90 ημέρων σιτεμένο T Bone.
Αν το βαλάντιό σου το επιτρέπει, τότε το θρυλικό ιαπωνικό Kobe beef είναι η επιτομή των κρεατικών, την οποία σου το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Για επιδόρπιο, με κλειστά μάτια, ζήτα το παγωτό με φρούτα εποχής, με το προσωπικό εξυπηρέτησης να ρίχνει απάνω του μπροστά σου, ελαφρά περασμένα από το τηγάνι, ζεστά μούρα του δάσους από την περιοχή.
Dusíkova 62/4, 353 01 Mariánské Lázně
+420 165354 673 143
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου