![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Tα εξήντα δύο χρόνια της Γιορτής του Κρασιού στη Λεμεσό πλησιάζουν, μα φέτος οι τοπικές αρχές θα καθυστερήσουν λίγο να σβήσουν τα πάμπολλα κεράκια των γενεθλίων. Αντί για Σεπτέμβρη, όπως διεξαγόταν τόσα χρόνια, η μεγαλύτερη καθιερωμένη γιορτή στο νησί με προσέλευση που πλησίαζε τα 100 000 άτομα, μετατίθεται φέτος για τον μήνα Οκτώβρη και συγκεκριμένα από τις 7 μέχρι τις 15 του μήνα.
Στόχος είναι η επέκταση της τουριστικής περιόδου, κάτι που τροχοδρομείται τόσο από τον Δήμο Λεμεσού, όσο και από το Υφυπουργείο Τουρισμού. Και αυτή τη χρονιά, άφθονες εκπλήξεις αναμένουν τους επισκέπτες, με πάμπολλες εκδηλώσεις και οινογευστικές διαδρομές που θα επεκταθούν το οχταήμερο του εορτασμού και σε διάφορες άλλες συνοικίες της Λεμεσού, αλλά και στα Κρασοχώρια της επαρχίας.
Ευχή της ομάδας του Fine & Dine, να σπάσει εφέτος το φράγμα των 100 000 επισκεπτών και η όλη εκδήλωση να γίνει για ακόμη μια χρονιά μια μεγάλη γιορτή, για ντόπιους και επισκέπτες στο νησί μας, η οποία θα τιμά την Κύπρο μας.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου