![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Ο καλλιτέχνης Πασκάλης Αναστάση, εκθέτει στην γκαλερί Κυπριακή Γωνιά από τις 3 μέχρι τις 20 Απριλίου 2024 τη νέα του δουλειά, που τιτλοφορείται ” Ένας Κόσμος που Χάνεται”. Τα εγκαίνια θα τελέσει ο έντιμος Δήμαρχος Λάρνακας κύριος Ανδρέας Βύρας, την Τετάρτη, 3 Απριλίου 2024, στις 19:30.
Λίγα λόγια από τον καλλιτέχνη
Η σειρά των έργων «Ένας Κόσμος που Χάνεται» είναι η δική μου ματιά στην παραδοσιακή τέχνη της Κύπρου – μια τέχνη η οποία μια μέρα θα χαθεί, όπως τόσα άλλα «διαμάντια», τα οποία αποτελούν την πολιτιστική μας κληρονομιά.
Μπορώ ακόμη να πω ότι είναι από υποχρέωσή ή, περισσότερο, από σεβασμό, που προσπαθώ να τιμήσω τέτοιους χαρακτήρες, οι οποίοι συνεχίζουν να σηκώνουν ψηλά τα επιτεύγματα της παράδοσής μας – τον Τσαγκάρη, τον Επιπλοποιό, τον Αργυροχόο, τον Χαλκουργό, την Δαντελοποιό, τον Υφαντή και τόσους άλλους. Τα εργαστήρια τους είναι πραγματικοί θησαυροί – χώροι διαχρονικοί, μα καταδικασμένοι να μετατραπούν σε σύγχρονες καφετέριες, να εγκαταλειφθούν ή, ακόμη, να κατεδαφιστούν.
Με αυτό το σκεπτικό επιδιώκω να απαθανατίσω μέσα στα έργα και στα σχέδιά μου αυτούς τους ανθρώπους που γνώρισα και δούλεψα μαζί τους στη διάρκεια των χρόνων και κάποιους που πρόσφατα γνώρισα. Η έμφαση δίνεται περισσότερο στις εκφράσεις των προσώπων τους, αντανακλώντας τα χρόνια της αφοσίωσης, καθώς επίσης και τις δυσκολίες στη διεκπεραίωση του έργου τους. Τους ευχαριστώ ενκάρδια που μου επέτρεψαν να τους ζωγραφίσω.
Πασκάλης Αναστάση
kypriaki.gonia@cytanet.com.cy
+357 24 621109 & +357 99 564 131
email: kypriaki.gonia@cytanet.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου