![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Είμαι ηθοποιός σε θεατρικό σχήμα του νησιού, με παρουσία, στο παρελθόν και σε σκηνές του εξωτερικού. Αυτό που συμβαίνει στον τόπο μας, με το θέμα των αργοπορημένων θεατών, δε συμβαίνει πουθενά στον κόσμο. Η ώρα έναρξης της παράστασης είναι δηλωμένη στις διαδιχτυακές σελίδες και στο εισιτήριο. Άρα ξέρουμε όλοι ότι αν η παράσταση ξεκινά στις 20.30, πρέπει να είμαστε στο θέατρο, το αργότερο στις 20.15. Τις προάλλες κσθυστερήσαμε την έναρξη για 15 λεπτά γιατί είχε πολλούς που καθυστέρησαν, ενώ τις πλείστες φορές, ενώ δίνω τον εαυτό μου πάνω στη σκηνή μαζί με τους συναδέλφους, βλέπω μέχρι και μισή ώρα μετά, αργοπορημένους να μπαίνουν μέσα. Πού είναι ο σεβασμός προς εμάς τους ανθρώπους του θεάτρου και του έργου μας, αλλά και των άλλων θεατών που ήταν στην ώρα τους και πρέπει να σηκωθούν πάνω για να περάσουν οι αργοπορημένοι. Το συζητήσαμε με τη διεύθυνση, προτείνοντας η πόρτα να κλείνει στις 20.25 κι όποιος καθυστέρησε να μην μπαίνει, αλλά η απάντηση “Εδώ είναι Κύπρος. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι τέτοιο γιατί θα μας κράξουν” μου ξανάκοψε τα φτερά.
Πείτε μας την άποψη σας στα comments:
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου