![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Είμαι στον χώρο της εξυπηρέτησης, ως σερβιτόρος εστιατορίου εδώ και 12 χρόνια και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας ένα περιστατικό που ενόχλησε ολόκληρο το team μας. Ένας κύριος διοργάνωσε πάρτι γενεθλίων για τη σύζυγό του στο εστιατόριό μας και προσκάλεσε γύρω στα 25 άτομα. Ζήτησε από εμάς silver service, πολλές αλλαγές πιάτων σε κάθε course, αλλαγές ποτηριών για κάθε νέο πιάτο, κόψιμο και σερβίρισμα τριών τουρτών και άλλα πολλά. Για να μην πολυλογώ, το μισό προσωπικό ήταν πάνω από το τραπέζι του, για πέραν των τριών ώρων. Τέλος καλό, όλα καλά, μας έδωσε πολλά συγχαρητήρια για το φαγητό και το ΑΜΕΜΠΤΟ σέρβις και ζήτησε το λογαριασμό για να πληρώσει. Όπως καταλαβαίνετε το συμφωνηθέν από πριν πόσο ήταν υψηλό (τετραψήφιος αριθμός με τον αριθμό 2 στις χιλιάδες) πληρώνει με κάρτα και βάζει ένα πεντάευρω πάνω στο τραπέζι, λέγοντας μου ότι αυτό είναι για τα παιδιά. Το βρήκα πολύ προκλητικό, έως προσβλητικό, του είπα ότι όλη η ομάδα τον ευχαριστεί θερμά, τον ξεπροβόδισα και πήγαμε όλοι ξανά στο τραπέζι για αποκόμιση. No comment. Απαξιώ!
Πείτε μας την άποψη σας στα comments:
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου