Είναι σχήμα οξύμωρο στα κυλικεία των σχολείων στην Κύπρο να απαγορεύεται η πώληση “ανθυγιεινών” τροφών, με στόχο φυσικά να διδαχθούν τα παιδιά να τρέφονται υγιεινά και οι πλείστοι γονείς να γεμίζουν το πρωί τη σχολική βαλίτσα των παιδιών τους με όλα αυτά που απαγορεύονται; Πώς να εξηγήσω στην κόρη μου, ότι εμείς είμαστε οι “σωστοί” που δίνουμε έμφαση στα φρούτα και στα λαχανικά, αντί όλοι οι άλλοι συμμαθητές της που κουβαλούν ότι φανταστείς από το σπίτι; Το ίδιο το Υπουργείο Παιδείας, δεν έπρεπε να απαγορεύσει τη μεταφορά αυτών των προϊόντων στα σχολεία, αν πραγματικά ενδιαφέρεται και για την υγεία των παιδιών μας;
Πείτε μας την άποψη σας στα comments:
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου