Είπαμε ότι είμαστε large εμείς οι Κύπριοι με το φαγητό μας, αλλά όταν αυτό ξεπερνά τα όρια, τότε ονομάζεται ΣΠΑΤΑΛΗ, διασπάθιση των πόρων της γης, ασέβεια προς όσους λιμοκτονούν και συγγνώμη που το λέω δημόσια, αδυναμία των διευθυνόντων να κοστολογήσουν. Σε μεζέ ταβέρνας στην Λάρνακα, μάς σέρβιραν πέραν των 25 πιάτων μεζέ. Ήμασταν 2 άτομα και μας έφεραν ένα μπολ με 30 και βάλε τσακιστές ελιές, πέραν των 150g ντιπ ταχίνι και τζατζίκι το καθένα, 6 με 7 διαφορετικές παρασκευές χοιρινού – το πιατάκι με χοιρινό σουβλάκι είχε 16 τεμάχια κρέας και άλλα τόσα το κοτόπουλο. Για να μην μακρυγορώ, φάγαμε το 1/3. Τα βάλαμε φυσικά σε δισκάκι και τα φέραμε σπίτι. Ακόμη τρώμε. Ας αλλάξουμε επιτέλους μυαλά σε αυτό τον τόπο. Ουκ εν τω πολλώ το ευ. Αλλά πιο πολύ επικοινωνώ μαζί σας για να βοηθήσουμε όλοι να μη γίνεται σπατάλη. Ας το δουλέψουμε σας παρακαλώ πολύ.
Πείτε μας την άποψη σας στα comments:
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου