![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
(By food critic Nick Andrew)
Πήγαμε, το λατρέψαμε και ξαναπήγαμε. Θα το βρεις εύκολα, στην πιο κεντρική αρτηρία της περιοχής, τη Λεωφόρο Πρωτάρα ή σημείωσε το τηλέφωνό του για να φτάσουν κοντά σου, όπου βρίσκεσαι εσύ, τα σχαροψημένα και όχι μόνο, λαχταριστά του καλούδια, που αγαπάς εδώ και 11 χρόνια.
Λαδόκολλα μπροστά σου για να απολαύσεις απάνω της, απλά και λαϊκά, φρεσκοκομμένη ελληνική σαλάτα με φετούλα, πολίτικη σαλάτα, δροσερό τζατζίκι και ανάλαφρη τυροκαυτερή.
Άπαιχτο το χοιρινό και από κοτόπουλο σουβλάκι, θεϊκά τα πανσετάκια του, μα κορυφαία και πάλι βρήκαμε τα εξαρτησιογόνα σουτζουκάκια του και το σπιτικό του λουκάνικο που όμοιό του δε βρίσκεις πουθενά.
Μοιρασιάρικο το concept του, γι’ αυτό κάνε share μ’ όλους σου τους φίλους, τους μοναδικούς του κολοκυθοκεφτέδες και τις κριτσανιστές του τυροκροκέτες που μοσκοβολολούν κεφαλοτύρι.
Λεωφόρος Πρωταρά 66, Πρωταράς
23 833399
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου