![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Έχω λίγο ψιλοσυγχυστεί με το τι εστί brunch στην Κύπρο. Ή να το πω κι αλλιώς. Μήπως κάποιοι από αυτούς που διακηρύττουν ότι το εστιατόριο τους προσφέρει brunch, είναι οι ίδιοι συγχυσμένοι.
Για κάποιους από εμάς που το έχουμε ζήσει από γενέσεώς του στο εξωτερικό και έχουμε εντρυφήσει στα eggs Benedict, στα French toasts, στα pancakes, τις βάφλες, τις φριτάτες και τα quiche Lorraine, μάς φαίνεται πολύ παράξενο στις δέκα το πρωί να μας δίνουν κατάλογο με τίτλο Brunch ο οποίος να περιέχει τα ακόλουθα φαγητά.
Πείτε μας την άποψη σας στα comments:
Carbonara, Prawn risotto, Beef stew με ποσέ αυγό, κοτόπουλο κατσιατόρε, αμερικάνικο rib eye steak… Απλά δηλώνω για πολλοστή φορά ότι η ημιμάθεια είναι πολύ, μα πολύ χειρότερη από την αμάθεια.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου