![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Απλά επικοινωνώ μαζί σας για να θέσω ένα θέμα που νομίζω πρέπει να τύχει νομοθετικής ρύθμισης, το οποίο αφορά τα εστιατόρια. Οτιδήποτε φαγώσιμο αγοράζουμε από μια υπεραγορά, είναι υποχρεωτικό να αναγράφεται πάνω στη συσκευασία του, το βάρος, η ποσότητα, τα γραμμάρια, τα κιλά του…
Πας σε ένα εστιατόριο και βλέπεις στη λίστα π.χ λαυράκι με πουρέ σελινόριζας, βοδινό φιλέτο Αργεντινής με πατάτες wedges, σολομός με φινόκιο… Δεν έπρεπε να υπάρχει μια νομοθεσία που να επιβάλλει στον ιδιοκτήτη ενός εστιατορίου να αναγράφει το βάρος, τουλάχιστον της πρωτεΐνης των φαγητών που πωλεί στη λίστα του, έστω και στην τελευταία σελίδα του μενού;
Δεν έπρεπε, εγώ ως καταναλωτής να γνώριζα σε τι αντιστοιχούν τα €26 του πιάτου με σολομό σε εστιατόριο της Λευκωσίας που πήγατην Παρασκευή, γιατί αν ήξερα ότι αντιστοιχούν στη μικροσκοπική μερίδα των 125 γραμμαρίων – ρώτησα το διευθυντή και έμαθα όταν είδα τη μερίδα – εγώ δε θα παράγγελνα το συγκεκριμένο πιάτο. Ούτε θα παράγγελνα το ριζότο με γαρίδες των €28 αν ήξερα ότι όλες κι όλες έχει 3 γαρίδες, ίσαμε το μικρό μου δακτυλάκι.
Πείτε μας την άποψη σας στα comments:
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου