![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Εδώ και τρία χρόνια έχω γίνει vegan και πραγματικά νιώθω πάρα πολύ ωραία. Έχω αγοράσει βιβλία με συνταγές για vegan και μαγειρεύω όμορφα πιάτα για εμένα, που αρέσουν και στους φίλους μου, που δεν είναι vegan. Το παράπονό μου είναι ότι πάρα πολλά από τα εστιατόρια που επισκέπτομαι, δεν διαθέτουν επιλογές για vegan, άλλα διαθέτουν μια δυο μόνο και δυστυχώς δεν είναι πιάτα που εντυπωσιάζουν γευστικά, μα ούτε και σε παρουσίαση. Είναι σαν να μην μας δίνουν σημασία, όπως δίνουν σε αυτούς που τους αρέσει το κρέας, σε αυτούς που τους αρέσει το ψαρί κτλ. Καταλήγω να τρώω πάντοτε σαλάτες, στις οποίες παρακαλώ τους σερβιτόρους, να μου αφαιρέσουν τα τυροκομικά και τις ζωικές πρωτεΐνες από μέσα.
Πείτε μας την άποψη σας στα comments:
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου