![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Είμαι συχνή επισκέπτης σε καλά εστιατόρια, τόσο σε Κύπρο, όσο και στο εξωτερικό. Μου αρέσει να δοκιμάζω με τον σύζυγό μου διάφορα πιάτα και να συνδυάζουμε με αυτά, διαφορετικό ποτήρι κρασί, για να είναι πιο αρμονικές οι γεύσεις σε κάθε πιάτο ξεχωριστά. Στα πλείστα, “καλά” εστιατόρια του εξωτερικού και σε πολύ λίγα στην Κύπρο, όταν ζητήσω by the glass, έρχεται ο σερβιτόρος μπροστά μου με την φιάλη, μου σερβίρει 10-20ml, το δοκιμάζω και ακολούθως σερβίρει την ποσότητα που αναγράφεται στην κάρτα. Στα περισσότερα εστιατόρια στην Κύπρο όμως, όταν ζητήσεις by the glass ένα συγκεκριμένο κρασί, έρχεται ο σερβιτόρος με γεμάτο το ποτήρι από το bar. Είναι ορθό αυτό; Εγώ ως καταναλωτής, πού ξέρω πρώτο και κύριο, ότι από όλα τα λευκά του καταλόγου, ότι μου έφερε αυτό που ζήτησα; Δεν είμαι και sommelier. Το άλλο είναι ότι χαλά η όλη ιεροτελεστία. Δεν βλέπεις τη φιάλη, την ετικέτα, τα χρώματα που επέλεξε ο οινοποιός, δεν βλέπεις τον οινοχόο να το σερβίρει, δεν δοκιμάζεις λίγο πριν πεις το “ναι”…Σας ευχαριστώ πολύ που μου δίνεται η ευκαιρία να εκφράσω τη θέση μου.
Πείτε μας την άποψη σας στα comments:
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου