Αχ βρε αφεντικό! Να ‘ταν κι άλλοι σαν εσένα. Τόσα χρόνια, νόμιζα ό,τι όλα τα αφεντικά, το μόνο που ξέρουν είναι να ζητούν. Πιο πολλές ώρες εργασίας, πιο έντονη εργασία, πιο πολύ όγκο και αμοιβές, όχι αντίστοιχες με αυτά που προσφέρουμε.
Στο εστιατόριο που εργοδότηθηκα πριν 6 μήνες, τα πάντα λειτουργούν αντίστροφα. Πρώτα απ’ όλα υπάρχει σεβασμός στο πρόσωπό μας. Απαγορεύεται σε οποιοδήποτε να μας αποκαλέσει, υπάλληλο, αλλιώς θα ακούσει παρατήρηση. Είμαστε όλοι, υψηλόβαθμοι και χαμηλόβαθμοι, ίσοι για αυτό χρησιμοποιούν παντού την έκφραση “συνάδελφος” ή “συνεργάτης” ή η κυρία Μαρία, ο κύριος Δημήτρης…
Μια φορά το μήνα εκπαιδευόμαστε δωρεάν σε όποια πτυχή του εστιατορίου επιθυμούμε. Τραπεζοκομία, κρασί, γνωριμία με τα spirits, βασικές γνώσεις για μαγειρική…. Βραβείο κάθε μήνα για τον συνάδελφο σε κάθε πόστο που επέδειξε πρόοδο, επαγγελματισμό και συναδελφικότητα με βάση κριτήρια που μου έδωσαν από την πρώτη μέρα.
Τέλη του μήνα, βραβεύτηκα εγώ με ένα χρηματικό ποσό και δωρεάν δείπνο για δυο. Όταν ο σύζυγός μου μπήκε στο νοσοκομείο για μια μικροεπέμβαση, η πρώτη γλάστρα που έφτασε στην κλινική, ήταν από τη διεύθυνση του εστιατορίου. Χίλια ευχαριστώ. Μακάρι το φωτεινό σας παράδειγμα να φωτίσει κι άλλους εργοδότες. Όλοι χρειάζονται λίγη ανθρωπιά και αναγνώριση στη ζωή τους.
Πείτε μας την άποψη σας στα comments:
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου