Με το ελαιόλαδο, δεν μας βλέπω να πηγαίνουμε και πολύ καλά. Είμαι ιδιοκτήτης εστιατορίου και έχω πάει με τη σύζυγό μου τον τελευταίο καιρό σε δυο τρία εστιατόρια και ταβέρνες, διαπιστώνοντας χρήση, κακής, έως πολύ κακής ποιότητας ελαιόλαδου. Πώς είναι δυνατόν σε μια σαλάτα με ολόφρεσκα λαχανικά και φέτα να καταδέχεσαι ως επαγγελματίας εστιάτορας, να βάζεις ένα ταγγισμένο λάδι – δεν ξέρω κι εγώ πόσων χρονών είναι – και να καταστρέφεις το σύνολο. Το ίδιο συνέβηκε και με το λάδι που μπήκε στο ταρτάρ από λαυράκι και στη σος ντομάτας που την έκανε θεόπικρη. Συνάδελφοι, αγοράστε καλό ελαιόλαδο, ανεβάστε 50 σεντ την τιμή του πιάτου και μη χαλάτε τη δουλειά που κάνατε τόσα χρόνια, για να γλιτώσετε πενταροδεκάρες.
Πείτε μας την άποψη σας στα comments:
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου