![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Ο αγαπημένος μας και βραβευμένος με ένα αστέρι Michelin, Λευτέρης Λαζάρου μαγείρεψε εχθές για τον πρώην πλανητάρχη Μπάρακ Ομπάμα ένα γεύμα που χώρεσε μέσα όλη την Ελλάδα.
Το γαστρονομικό event έλαβε χώρα στο ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος μέσα στα πλαίσια της επίσκεψης του Ομπάμα στην Ελλάδα για το Obama Foundation Leaders. Το γεύμα αστραπή διήρκησε μόλις τριάντα λεπτά που ήταν όμως αρκετά για να κατενθουσιάσουν τον πρώην πλανητάρχη συγχαίροντας έτσι εγκάρδια τον Λευτέρη Λαζάρου.
Ο Λευτέρης και η ομάδα του ετοίμασαν για τους εκλεκτούς καλεσμένους ένα αριστοτεχνικό ριζότο με κρόκο Κοζάνης, γαρίδες, σφυρίδα με αυγολέμονο και αγκινάρες. Οι εποχιακές φράουλες αποτέλεσαν πηγή έμπνευσης για το επιδόρπιο πιάτο που έφερε την υπογραφή ενός από τους κορυφαίους pastry chefs του εστιατορίου Βαρούλκο.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου