![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Βραβευμένη ταβερνούλα στο Παραλίμνι που αγαπάμε πολύ, όπως την αγαπάνε κι οι χιλιάδες πιστοί της θαμώνες, που δεν την αποχωρίζονται με τίποτα. Τώρα θα μου πεις, γιατί τόση αγάπη; Έχω να σου πω πρώτα απ΄ όλα ότι κι εσύ θα πας για τους παραδοσιακούς, μα συνάμα ψαγμένους και εντυπωσιακούς σε παρουσίαση, μεζέδες της, με πολλά από τα προϊόντα να είναι αυστηρά, τοπικά.
Θα πας γιατί εκεί μπορείς να φτιάξεις, αν το θες, το δικό σου μενού, επιλέγοντας τα πιάτα της παρέας, αλλά και της αρεσκείας σου, ανάλογα με τις διατροφικές ανάγκες του καθενός. Μέγα λόγος για να κλείσεις τραπέζι και το φρέσκο τους ψαράκι, που παραλαμβάνουν κάθε πρωί από τους ψαράδες της περιοχής, το οποίο θα στο ψήσουν όπως εσύ επιθυμείς, στο τηγάνι, στη σχάρα ή στον ατμό.
Αναμφίβολα θα ξαναπάς, γιατί ο Ανδρέας Καμασιάς και το έτερόν του ήμισυ, Ντανιέλα, θα σου ψήσουν τα καλύτερα φιλέτα και εξειδικευμένες βοδινές κοπές στη σχάρα, συνοδευμένα με ταιριαστές σάλτσες και φρεσκότατα, μα πρωτίστως καλοφτιαγμένα συνοδευτικά. Φυσικά και θα πας, γιατί στην πανέμορφή του αυλή, οι ευγενέστατοί του άνθρωποι και τα παιδιά της οικογένειας των ιδιοκτητών, θα σε κάνουν να νιώσεις, μαζί με την παρέα σου, σαν στο σπίτι σου.
Δαιδάλου 23, Παραλίμνι, 5281
23 825144
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου