![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Αυτό το ριζότο μανιταριών, πρέπει οπωσδήποτε να το φτιάξεις κι εσύ. Ο βραβευμένος sous chef του Amathus Beach Hotel στη Λεμεσό, Βαλεντίνος Μιχαήλ, μάς εξηγεί κατά γράμμα, πώς να φτιάξουμε ένα ριζότο με ποικιλία μανιταριών.
Άδραξε μάλιστα, αυτή την περίοδο, την ευκαιρία και προμηθεύσου άγρια, κυπριακά μανιτάρια του βουνού και του κάμπου (κόκκινα, άσπρα, μορχέλες, αναθρήκας….) και θα φτιάξεις ένα ριζότο με άρωμα Κύπρου και καρδιά Ιταλίας. Όπως και να το φτιάξεις πάντως, καλή σου επιτυχία και καλή όρεξη.
ΓΙΑ ΤΟ ΡΙΖΟΤΟ (4 μερίδες)
200 γρ. ρύζι αρμπόριο ή καρναρόλι
120 γρ. κρεμμύδι ψιλοκομμένο
50 ml ελαιόλαδο
120 ml λευκό κρασί
820 ml ζωμός λαχανικών
80 γρ βούτυρο κομμένο καρέ
240 γρ.παρμεζάνα τριμμένη
400 γρ.μανιτάρια διαφορά
Πιπέρι φρεσκοτριμμένο
Αλάτι
Εκτέλεση
Προθερμαίνουμε μια κατσαρόλα σε μέτρια φωτιά.
Ρίχνουμε το ελαιόλαδο, το ψιλοκομμένο κρεμμύδι, το ρύζι αρμπόριο ή καρναρόλι και σοτάρουμε ανακατεύοντας με μια ξύλινη κουτάλα για 2-3 λεπτά.
Δυναμώνουμε την ένταση της φωτιάς και σβήνουμε με το κρασί, χωρίς να σταματήσουμε το ανακάτεμα, μέχρι να εξατμιστεί.
Ζεσταίνουμε τον ζωμό λαχανικών σε μια άλλη κατσαρόλα.
Προσθέτουμε τα μανιτάρια και σοτάρουμε.
Μετά ρίχνουμε το ζωμό σιγά σιγά μέχρι να φτάσουμε στο τέλος του μαγειρέματος του ριζότο, δηλαδή στα 20 λεπτά περίπου.
Προσθέτουμε το βούτυρο κομμένο και ανακατεύουμε, μέχρι να ομογενοποιηθεί.
Ρίχνουμε την παρμεζάνα και ανακατεύουμε, μέχρι να λιώσει και να γίνει ένα με το ριζότο.
Προσθέτουμε στο τέλος αλάτι και πιπέρι, ανακατεύουμε και σερβίρουμε.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου