![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
O με πλούσια εστιατορική εμπειρία στην Κύπρο, αλλά και στο εξωτερικό, chef MD Dilbani του πολυβραβευμένου εστιατορίου Jasmine Gastrobar στη Λακατάμεια, μάς λέει όλα τα μυστικά του για να φτιάξουμε κι εμείς, ένα από τα best sellers, μοιρασιάρικα πιάτα του gastrobar. Κι εδώ μιλάμε για ένα κορυφαίο ταρτάρ, με συνδυασμό από σκοτσέζικο σολομό και τόνο και αρώματα αιθέρια που θα ανακαλείς για καιρό.
Ταρτάρ από φρέσκο σκοτσέζικο σολομό και τόνο, ντρέσινγκ πόνζου και κράκερ ρυζιού
Υλικά Ταρτάρ
Φρέσκος σολομός: 60γρ
Φρέσκος τόνος: 60γρ
Ιαπωνική μαγιονέζα: 5γρ
Ξύσμα ½ λάιμ
Χυμός ½ λάιμ
Σχοινόπρασο: 3γρ
Κόκκινο κρεμμύδι: 5γρ
Ελαιόλαδο: 5ml
Αλάτι και μαύρο πιπέρι
Οδηγίες
Ανακατέψτε απαλά όλα τα υλικά μαζί και τοποθετήστε τα σε αεροστεγή συσκευασία εντός του ψυγείου.
Υλικά για κράκερ ρυζιού
Ρύζι για σούσι: 150γρ (βρασμένο)
Νερό: 150ml
Οδηγίες
Αναμείξτε καλά και απλώστε το μείγμα σε Silpat baking mat.
Βάλτε το στον αφυγραντήρα στους 75°C για 12 ώρες.
Υλικά για ντρέσινγκ πόνζου
Σάλτσα σόγιας με χαμηλή περιεκτικότητα σε αλάτι: 250ml
Ξύδι ρυζιού: 180ml
Μιρίν: 50ml
Χυμός από 1 πορτοκάλι
Οδηγίες
Αναμείξτε όλα τα υλικά μαζί και αφήστε το μείγμα να ξεκουραστεί για 24 ώρες πριν τη χρήση.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.