![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Δευτέρα βραδάκι, δεν πας πουθενά αλλού. Κλείνεις ένα by the pool τραπέζι στο εστιατόριο Elia του ξενοδοχείου Anemi στην Πάφο, απολαμβάνεις ζωντανή μουσική, πίνεις μια παγωμένη μπυρίτσα για αρχή και περιμένεις το ξεφούρνισμα του κλέφτικου.
Και δεν αστιεύομαι. Ο παραδοσιακός ξυλόφουρνος είναι δίπλα σου, σφραγισμένος για οχτώ ώρες με πηλό για να κρατά τη θερμοκρασία του, να ψηθεί το κλέφτικο και οι πατάτες του, μέχρι που να το χαϊδεύεις με το πιρούνι κι αυτό να γίνεται κομμάτια για σένα.
Καθώς περιμένεις τον πολύπειρο executive chef Πανίκκο Πλούσιο και την ομάδα του να τον ανοίξουν, θα παραλάβεις στο τραπέζι σου μια ζεστή κριτσανιστή φωλιά από φύλλο κρούστας, γεμιστή με φέτα, καρύδια και μέλι, που πίστεψέ με θα εξαφανιστεί στο πι και φι.
Τα αρώματα της ρίγανης και της δάφνης θα φτάσουν κοντά σου, πριν φτάσει κοντά σου το μοσχομυριστό κλέφτικο του εστιατορίου (διαθέσιμο και κλέφτικο κοτόπουλο) συνοδευμένο με πατατούλες, πουργούρι και σαλάτα. Γλυκά γλυκά θα φύγεις, γιατί ο σεφ θα στείλει και στο δικό σου τραπέζι την εξαίρετή του πορτοκαλόπιτα.
Ιάσονος 1, Πάφος, 8041
26 945666
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου