![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
(By food critic Nick Andrew)
Πήγαμε, ενθουσιαστήκαμε και αποφασίσαμε να επαναλάβουμε την εμπειρία μας. Αυτή τη φορά, το συνδυάσαμε και με διαμονή στο μαγευτικό από όλες τις απόψεις Cap St Georges Resort, ολοκληρώνοντας σφαιρικά την όλη εμπειρία διαμονής και εστίασης σε μια από τις νεότευκτες πρεσβείες της φιλοξενίας και εστίασης στο νησί μας. Στο Bonsai, θα πας και στο εγγυώμαι ότι κι εσύ θα θες να ξαναπάς. Οι λόγοι πολλοί και με ιδιαίτερη βαρύτητα ο καθένας τους.
Ο χώρος ιδιαίτερος, προικισμένος με επιτοίχιες, ζωγραφιστές γκέισες, άφθονα teppanyaki stations για one man, εντυπωσιακά και διαδραστικά show, αλλά και μια πλατεία για όλες τις μέρες με καλοκαιρία, που δε θα θες να φύγεις από εκεί. Η κάρτα φέρει την υπογραφή του Μισελενάτου Κορεάτη chef Vladimir Pak (Gold Medal at the World Sushi Cup 2017) και θα συγκινήσει τον ουρανίσκο σου με μια επιλεκτική γκάμα από σαλάτες, sushi, sashimi, nigiri, ζεστά ορεκτικά με twist, με μεγάλη γαστρονομική ατραξιόν, τις teppanyaki επιλογές, τόσο σε πρωτοκλασάτα θαλασσινά, όσο και σε κρεατικά.
Με τη βοήθεια του ευγενέστατου metr, φτιάξαμε ένα μενού, κομμένο και ραμμένο στα δικά μας γούστα και γεύσεις και σύμφωνα με τον βαθμό ψησίματος που επιθυμούσαμε. Η Kaiso salad με φύκια και πρωταγωνιστές τα δυσεύρετα sea grapes, τα πράσινα και τα κόκκινα wakame και τα αποξηραμένα φύκια, εντυπωσίασε με τις υφές και τα αρώματα θάλασσας των ΄΄θαλάσσιων λαχανικών’’, το οποίο σίγουρα είναι ένα πιάτο που δεν βρίσκεις εύκολα αλλού.
Συνέχεια με Dragon unagi και tempura salmon roll, που αξιολογήθηκαν με υψηλή βαθμολογία, κυρίως για την αριστεία του ρυζιού και των πρωτεϊνών, την ισορροπία στο στόμα, αλλά και την παρουσίασή τους. Εύγε για τους οινικούς συνδυασμούς από την ομάδα εξυπηρέτησης, αλλά περισσότερα μπράβο για τον ολόφρεσκο σολομό σε σος από green chili, αλλά και για το nigiri με λαυράκι και το ομόλογό του, με φιλετάκι από άριστης ποιότητας βοδινό wagyu.
Δηλώνουμε gyoza lovers, γι’ αυτό δεν αντισταθήκαμε στα περίτεχνα δημιουργήματα με γέμιση γαρίδας, που ο σεφ επέλεξε μετά το ψήσιμό τους, να σοτάρει ελαφρά στην πλάκα την μια τους πλευρά, προσδίδοντας πολυπλοκότητα στην υφή και βάθος στην γεύση. Οι κάμερες ολονών ενεργοποιούνται, μικροί και μεγάλοι συγκεντρώνουν την προσοχή τους στον επιδέξιο teppanyaki chef και το show ξεκινά, μαγνητίζοντας όλους με φωτιές, μαγειρικές επιδείξεις και κωμικές στιγμές, που σίγουρα θα θυμάσαι κι εσύ για καιρό.
Ταυτόχρονα, ενώπιον μας ετοιμαζόντουσαν live και τα αρνίσια μας παϊδάκια, που κέρδισαν κάμποσους πόντους για την ποιότητα του κρέατος που κυριολεκτικά δεν ήθελε μάσημα, αλλά πρωτίστως για το υπέροχο apple sauce με το οποίο συνδυάστηκε. Τα επιδόρπια mochi, που θα μπορούσα να στα περιγράψω και ως παγωτίνια ρυζιού, είναι ο ύστατος πειρασμός που οφείλεις να υποπέσεις στο Bonsai.
Το ίδιο οφείλεις να κάνεις και με το άκρως δροσιστικό και αρωματικό, coconut tapioca με ποικιλία μούρων και passion fruit sorbet, χαρίζοντας στους αισθητήρες μας, μια έκρηξη δροσιάς, με έμφαση στα τροπικά φρούτα. Μια πανέμορφη εστιατορική εμπειρία, με διάδραση, κωμικά δρώμενα και εξαίρετη εξυπηρέτηση, που σίγουρα σου την συνιστώ ανεπιφύλακτα.
Cap St Georges Resort
26 000 000
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου