Ο Δήμος Γεροσκήπου οργανώνει τα “ΙΕΡΟΚΗΠΙΑ” για 28η χρονιά, αναβαθμίζοντας με τις ποικίλες εκδηλώσεις την πολιτιστική ζωή του Δήμου, αλλά και των ευρύτερων περιοχών. Οι εκδηλώσεις θα ξεκινήσουν στις 8 Σεπτεμβρίου και θα διαρκέσουν μέχρι και τις 29 Σεπτεμβρίου και τελούν υπό την αιγίδα του Προέδρου της Κυπριακής Δημοκρατίας κ. Νίκου Χριστοδουλίδη.
Το πρόγραμμα των εκδηλώσεων έχει ως ακολούθως:
Έναρξη εκδήλωσης “ΙΕΡΟΚΗΠΙΑ”
Παρασκευή 8 Σεπτεμβρίου
Πλατεία Γεροσκήπου, 20.00
«Τα Τραγούδια της Παρέας» του Μάνου Λοΐζου, με τους Κώστα Μακεδόνα, Δέσποινα Ολυμπίου, Ανδρέα Ελεσνιτσάλη και το Φωνητικό Σύνολο «Διάσταση». Συμμετέχει ο Πολιτιστικός Όμιλος «Ιεροί Κήποι».
Τετάρτη 13 Σεπτεμβρίου
Θεατρική Παράσταση ΄΄Ο Παπαφίγκος΄΄, Γυμνάσιο Γεροσκήπου, 20.00 Κυπριακή κωμωδία.
Λαμβάνουν μέρος:
Θέμιδα Νικολάου, Λουκία Πρωτοπαπά, Γιώργος Αναγιωτός, Χρήστος Γιάγκου, Στέλιος Μαρτάς, Κρίστοφερ Γκρέκο, Γιάννης Κόκκινος, Μανώλης Μιχαηλίδης, Ηλιάνα Κάκκουρα.
Παρασκευή 15 Σεπτεμβρίου
“Ένα Φεγγάρι Αλλόκοτο” – “Κάτω Βρύση” , 20.00
Βραδιά ελληνικού έντεχνου και λυρικού τραγουδιού.
Τραγούδι/Αφήγηση: Χρύσω Μακαρίου
Πιάνο: Μανώλης Νεοφύτου
Τετάρτη 20 Σεπτεμβρίου
Εγκαίνια Έκθεσης Φωτογραφίας ΄΄Ανατολική Πάφος: άνθρωποι, περιβάλλον, ζωή, πολιτισμός, στιγμές΄΄. Δημοτική Πινακοθήκη Γεροσκήπου Αποθήκη, 19.00
Συνδιοργανωτής: Φωτογραφική Εταιρεία Κύπρου – Τμήμα Πάφου.
Η Έκθεση θα είναι ανοιχτή μέχρι τις 24 Σεπτεμβρίου (18.00 – 20.00)
Αφιερωμένη στη μνήμη του αείμνηστου Δημάρχου Γεροσκήπου Μιχάλη Παυλίδη.
Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου
Εκδήλωση για την Παγκόσμια Ημέρα Τουρισμού – Χώρος Στάθμευσης Aliathon Holiday Village, 20.00
Μουσικό πρόγραμμα με γνωστά και αγαπημένα τραγούδια του διεθνούς ρεπερτορίου.
Αναπαράσταση Κυπριακού Γάμου από τον Λαογραφικό Όμιλο «Αφροδίτη».
Έκθεση παραδοσιακών προϊόντων και επαγγελμάτων
Προσφορά παραδοσιακών εδεσμάτων
ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ
26 960 857 ή 26 960 867
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου