![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Η Ευρωπαϊκή πλατφόρμα θεάτρου Τheatre in the Palm, που στόχο έχει την ανάδειξη ανερχόμενων καλλιτεχνών, διοργανώνει Hybrid Residency που θα πραγματοποιηθεί από τις 6 μέχρι τις 17 Νοεμβρίου 2023.
Η πλατφόρμα αποτελεί τριετές, διεθνές πρόγραμμα συνεργασίας μεταξύ οργανισμών διαφόρων ειδικοτήτων από 12 χώρες και έχει την οικονομική στήριξη της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Του προγράμματος ηγείται το Πανεπιστήμιο Τουρκού της Φινλανδίας.
Ο Θεατρικός Οργανισμός Κύπρου, ως μέλος αυτής της πλατφόρμας θεάτρου, πληροφορεί ενδιαφερόμενους δημιουργούς για την ανοικτή πρόσκληση και την υποβολή αιτήσεων για συμμετοχή σε residency, μέχρι τις 6 Σεπτεμβρίου 2023. Το πρόγραμμα θα διεξαχθεί με φυσική παρουσία αλλά και διαδικτυακά.
Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να συνεργαστούν με μέντορες και άλλους καλλιτέχνες από Κύπρο, Βουλγαρία και Ρουμανία, να μοιραστούν γνώσεις και απόψεις, να εμπνευστούν, να μάθουν για διαφορετικές κουλτούρες και τρόπους εργασίας, να συνδεθούν μέσω του θεάτρου και ίσως ακόμη και να ανοίξουν κάποιες ευκαιρίες για νέα εργασία.
Γλώσσα διεξαγωγής Hybrid Residency: Αγγλική
Πληροφορίες/Υποβολή αιτήσεων μέχρι 6.9.2023: Μαρίνα Μαλένη mmaleni@thoc.org.cy
Όλοι οι ενδιαφερόμενοι καλούνται να διαβάσουν τις λεπτομέρειες για το πρόγραμμα και την υποβολή αιτήσεων στο https://theatreinpalm.turkuamk.fi/open-call/. Ελλιπείς αιτήσεις δεν θα εξεταστούν. Πρόκειται για μια θαυμάσια ευκαιρία, για ανερχόμενους καλλιτέχνες, ανεξάρτητα από ηλικία.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου