![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Η Άννα Βασιλείου εκθέτει τη δουλειά της στην Κυπριακή Γωνιά
Η πολυτάλαντη εικαστικός, εκθέτει αυτό το καλοκαίρι τη δουλειά της στην γκαλερί Κυπριακή Γωνιά στη Λάρνακα. Μια πολυδιάστατη έκθεση από μια καλλιτέχνη με πολυμορφική διάσταση στο χώρο των τεχνών, που παρουσιάζει αυτό το καλοκαίρι ακρυλικά έργα σε καμβά, χαρακτικά, έργα με πενάκι σε χαρτί και τα εντυπωσιακά, κρεμαστά της κεραμικά.
ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΗ:
Η εικαστικός Άννα Βασιλείου γεννήθηκε στην Λάρνακα το 1974 όπου συνεχίζει να ζει μόνιμα και να εργάζεται.
Το 1991 αποφοίτησε από το Λύκειο Μακαρίου Γ’ και μετέπειτα το 1993 αποφοίτησε από το Intercollege Λάρνακας, με Associate Degree in Graphic Design. Το 1998 έφυγε ξανά για σπουδές για ΗΠΑ όπου παρακολούθησε το πρόγραμμα σπουδών BA in Fine Art and Art Teacher Secondary, Spalding University, Louisville, Kentucky, USA και στην συνέχεια το 2003 αποφοίτησε με Masters in Art Education (MAE), Western Kentucky University, Bowling Green, Kentucky, USA.
Έχει στο ενεργητικό της έξι ατομικές εκθέσεις σε Κύπρο και ΗΠΑ, και έχει συμμετάσχει με έργα της σε Κύπρο όσο Ιαπωνία, Κίνα, ΗΠΑ, Γερμανία, Ελλάδα, Γαλλία, Μπαγκλαντές, Αίγυπτο και Βουλγαρία σε περισσότερες από πενήντα ομαδικές εκθέσεις. Έργα της ανήκουν σε Δημόσιες και Ιδιωτικές συλλογές καθώς και σε μόνιμες εκθέσεις Κύπρο και Εξωτερικό.
Διακρίσεις και Διεθνής Συμμετοχές
2022 Συμμετοχή σε ομαδική έκθεση στην 9η Διεθνή Μπιενάλε του Πεκίνου, Κίνα
2021 Συμμετοχή σε ομαδική έκθεση στην 7η Διεθνής Μπιενάλε Ζωγραφικής της Δημοκρατίας της Μολδαβίας .
2020 Δεύτερη διεθνής Μπιενάλε Λαδομπογιάς στο Μουσείο Τέχνης «Dafen» της Περιφέρεια Longgang, στην πόλη Shenzhen, Κίνα.
2019 Έκτη Ατομική έκθεση στη Γκαλερί Αποκάλυψη, Λευκωσία
2019 Συμμετοχή σε ομαδική έκθεση στην 8η Διεθνή Μπιενάλε του Πεκίνου, Κίνα
2018 Συμμετοχή σε ομαδική έκθεση του Διεθνούς Διαγωνισμού 6ης Τριενάλλε Χαρακτικής στο Τόκιο, Ιαπωνία
2018 Συμμετοχή σε ομαδική έκθεση στην 18η Διεθνή Ασιατική Μπιενάλε, Ντάκα, Μπαγκλαντές
2017 Συμμετοχή σε ομαδική έκθεση στο Στρασβούργο, Γαλλία, που διοργανώθηκε από Unesco κατά την διάρκεια της Ευρωπαϊκής Προεδρίας της Κύπρου
2016 Συμμετοχή στην 3η Μπιενάλε Σαντορίνη
2016 Πέμπτη Ατομική έκθεση στη Γκαλερί Αποκάλυψη, Λευκωσία
2015 Συμμετοχή και Διάκριση σε Διεθνή Διαγωνισμό Ζωγραφικής Art Olympia International Competition 2015, Ιαπωνία.
Φιναλίστ και Νικήτρια του 1ου γύρου στην Ευρώπη.
Ώρες επισκέψεων: Δευτέρα μέχρι Σάββατο: 10.00 π.μ. – 1.00 μ.μ. & 4.30 μ.μ. – 7.00 μ.μ.
Για περισσότερες πληροφορίες:
+357 24 621109 & +357 99 564 131
email: kypriaki.gonia@cytanet.com.cy
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου