![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
(By food critic Nick Andrew)
Σε λίγες μέρες η περιοχή Μακένζι θα ανέβει γαστρονομικά ακόμη ένα σκαλοπάτι, με την πολυαναμενόμενη άφιξη του SeaNatra Lounge Bar & Restaurant. Ο βραβευμένος σεφ Σταυρής Γεωργίου που απέδειξε, όχι μόνο τηλεοπτικά, αλλά και επί εστιατορικού εδάφους ότι γνωρίζει πολύ καλά πώς να δημιουργεί πρωτόγνωρους γευστικούς συνδυασμούς, υπογράφει την κάρτα του μαγαζιού και μας προσκαλεί να ζήσουμε την ολιστική εμπειρία που προσφέρει. Μίλησε σήμερα μαζί μας και μας έχει προϊδεάσει γευστικά και όχι μόνο:
Σταυρή, σε λίγες μέρες ανοίγει τις πόρτες του το νέο γαστρονομικό σου εγχείρημα. Τι ακριβώς είναι το SeaNatra Lounge Bar & Restaurant;
To SeaNatra Lounge Bar & Restaurant προσδιορίζει την έκπληξη και του να περιμένεις κάτι εντυπωσιακό, για παράδειγμα πολύ καλό φαγητό το οποίο συνοδεύεται με την υπέροχη θέα που έχει το μαγαζί απέναντι στην θάλασσα. Εξού και το motto μας: #YourJourneybythesea
Σε ποιους απευθύνεται;
Απευθύνεται στο ευρύτερο κοινό. Παρέες, business lunch-dinners, ζευγάρια κλπ. Χωρίς απώτερο στόχο για κάποια συγκεκριμένη ηλικία.
Κάποιες γεύσεις που θα δοκιμάσουμε;
Κυρίως μεσογειακές γεύσεις με επιρροές από Μέση Ανατολή.
Μοιρασιάρικα πιάτα, μερίδες ή και τα δύο;
Μικρό μενού που να μπορεί να εξυπηρετήσει και τα δυο.
Από ποτό, τι παίζει;
Καλό κρασί και ένας μικρός κατάλογος με signature cocktails.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου