![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
(By Food critic Nick Andrew)
Ο βραβευμένος με ένα αστέρι Michelin, chef Λευτέρης Λαζάρου (εστιατόριο Βαρούλκο) έχει βάλει το εστιατορικό του στίγμα και στο μεγαλύτερο νησί του Ιουνίου, στην Κεφαλονιά και ήδη έχει εισπράξει διθυραμβικά σχόλια.
Δε θα περιμέναμε φυσικά κάτι λιγότερο από ένα άνθρωπο που “ξέρει” το ψάρι, όπως κανείς άλλος, αλλά και από ένα chef που γνωρίζει πώς θα αναγάγει σε γαστριμαργική τέχνη τους κάρπους της θάλασσας και όχι μόνο.
Η θάλασσα, ολάκερη μπροστά σου στο νέο του εστιατορικό εγχείρημα, στο κομψό Fishkardo, που φυσικά βρίσκεται στο μαγευτικό Φισκάρδο, σε μια από τις πιο ειδυλλιακές περιοχές του νησιού. Οι προτάσεις του Λευτέρη Λαζάρου, θα σου θυμίσουν τα κλασικά πιάτα του, που τόσο έχεις αγαπήσει, αλλά στο Fishkardo θα δοκιμάσεις και τα νέα του δημιουργικά πιάτα, που εγγυημένα θα εξιτάρουν κι αυτά με τη σειρά τους, τους γευστικούς σου κάλυκες.
Για αυτό βάλε στα υπόψη την ψαρόσουπα με κρέμα μπακαλιάρου, τις γαρίδες με μπρινουάζ λαχανικών, τα φιλέτα πεσκανδρίτσας, το καρπάτσιο λαβράκι με πέρλες yuzu και φυσικά τις μαρινάτες μπάμιες και σταμναγκάθι.
Δε φεύγεις αν δε δοκιμάσεις το καλαμάρι με πέστο βασιλικού σε φωλιά πατάτας, με κονφί ντομάτας και παρμεζάνα, μα και δε λες όχι στις σκορδάτες, σβησμένες με κρασί Ρομπόλα, γαρίδες ή στο λεμονάτο φιλέτο ψαριού με αγκινάρες, αρακά και ζωμό από πετρόψαρα. Η λίστα με εξαίρετους ελληνικούς οίνους πλαισιώνει ιδανικά τις δημιουργίες του κορυφαίου chef.
www.fishkardo.gr
Fishkardo, Παραλία Φισκάρδου, Κεφαλονιά
Photography: Konstantinos Sofikitis
Videography: Vassilis Goutis
Concept & Production : Christiana Darmi
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου