![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Λιγά μόλις μέτρα μακριά από την εμβληματική γέφυρα του Καρόλου, απέναντι από τον ποταμό Μολδάβα, βρίσκεται αγέρωχο ένα από τα πιο πολυτελή ξενοδοχεία της χώρας, το Four Seasons Hotel Prague.
Ένα ξενοδοχείο, που συνάμα έχει συνδεθεί και με τις τέχνες, κάτι που αντιληφθήκαμε από την πρώτη στιγμή που φτάσαμε στην είσοδό του, με σκοπό να δούμε την καλλιτεχνική δουλειά της Τσεχο-αυστραλέζας ζωγράφου Petra McGrath.
Πίνακες ζωγραφικής, εντυπωσιακά γλυπτά, μοναδικά διακοσμητικά από γυαλί, όλα βαλμένα όμορφα, για να συμβιώνουν με την αρχοντιά του άριστα συντηρημένου ξενοδοχείου της Golden City.
Εκεί συναντήσαμε και την Petra McGrath, η οποία μας μίλησε για τη δουλειά της με τίτλο The Joy of life, η οποία εκτίθεται στους δημόσιους χώρους του ξενοδοχείου και αποτελεί την παρούσα στιγμή μέρος του interior design.
Έντονα χρώματα, περίτεχνες αναμίξεις με παιχνιδιάρικη διάθεση, η αίσθηση της κίνησης και η θετική πλευρά της ζωής, τα χαρακτηριστικά της στοιχεία που την χαρακτηρίζουν και έχουν μαγνητίσει το φιλότεχνο κοινό που επισκέπτεται την έκθεση καθημερινά.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου