![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Fusion όνομα και πράμα, ατμόσφαιρα μοναδική με συντελεστές την αφ΄ υψηλού θέα της θάλασσας και των εξωτικών κήπων του ξενοδοχείου και εξυπηρέτηση, πέντε αστέρων. Η κουζίνα του, μοναδική και ιδιαίτερη, παντρεύει γευστικά τη Δύση με την Ανατολή, προτείνοντας μοιρασιάρικα πιάτα για όλους τους ουρανίσκους.
Εμείς δοκιμάσαμε πολλά από τα γαστρονομικά του πιάτα και σου προτείνουμε οπωσδήποτε το ταρτάρ κυανόπτερου τόνου με ντρέσινγκ yuzu και παστό κρόκο αυγού, την απίστευτα δροσερή σαλάτα με τραγανές, ανωτάτου ποιότητας γαρίδες Cambero Rosso με φράουλες, macadamia και φοινόκιο και αναμφισβήτητα, τα άξια ειδικής βράβευσης, τάκος με ιβηρικό χοιρινό, umami mayo και ασιατική σαλάτα.
Το sushi roll με χέλι, γαρίδες, αβοκάντο, αγγούρι και wakame, ο σχαροψημένος αστακός ‘σε δύο παρασκευές’, με ραβιόλι αστακού, μπρόκολο, dashi και beurre blanc και το βοδινό Kagoshima με ραγού από ασιατικά μανιτάρια, είναι πιάτα που για εμένα προσωπικά, αξίζει να λοξοδρομήσεις για να τα δοκιμάσεις.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου