![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Η Συμφωνική Ορχήστρα Κύπρου, ξεκινά τη Νέα Χρονιά καλωσορίζοντας στο πόντιουμ τον Επίτιμο Μαέστρο της, Άλκη Μπαλτά, για να διευθύνει ένα άκρως ενδιαφέρον πρόγραμμα με έργα από το δεύτερο μισό του 20ου αιώνα.
Πέραν από κορυφαίος πιανίστας, ο Νικόλας Οικονόμου ήταν ταλαντούχος και ως συνθέτης. Η ορχήστρα περήφανα παρουσιάζει τέσσερα κομμάτια από τις 16 Σπουδές για παιδιά με τίτλο Childhood Whims, ενορχηστρωμένα ειδικά για το παρόν πρόγραμμα από τον Άλκη Μπαλτά.
Το έργο The Four Temperaments του Paul Hindemith, είναι γνωστό τόσο ως έργο κοντσέρτου όσο και ως μουσική για το νεοκλασικό μπαλέτο που του ανέθεσε ο χορογράφος George Balanchine για το Ballet Society της Νέας Υόρκης. Το έργο θα ερμηνεύσει ως σολίστ η πιανίστα Βίκυ Στυλιανού.
Ο Άλκης Μπαλτάς περιγράφει το έργο του Μουσική για Νέους ως «μία σύνθεση που απευθύνεται και σε όσους ακροατές παραμένουν πάντα με νεανική ψυχική διάθεση, ανεξαρτήτως ηλικίας».
Το αποκορύφωμα της βραδιάς θα είναι αναμφίβολα το Cantus Arcticus ή Κοντσέρτο για πουλιά και ορχήστρα του Φινλανδού συνθέτη Einojuhani Rautavaara που θα ακουστεί σε παγκύπρια πρεμιέρα. Πρόκειται για ένα πρωτότυπο και υποβλητικό έργο που ενσωματώνει ηχογραφημένους ήχους από πουλιά του αρκτικού κύκλου.
Νικόλας Oικονόμου: Tέσσερα κομμάτια από το έργο Childhood Whims (ενορχ.: Άλκης Μπαλτάς)
Paul Hindemith: The Four Temperaments για σόλο πιάνο και έγχορδα
Άλκης Μπαλτάς: Μουσική για Νέους
Einojuhani Rautavaara: Cantus Arcticus «Κοντσέρτο για πουλιά και ορχήστρα», έργο 61 (Παγκύπρια Πρεμιέρα)
Βίκυ Στυλιανού – πιάνο
Άλκης Μπαλτάς – μαέστρος
Υποστηρικτές: Θέατρο Ριάλτο, Δήμος Πάφου
Ζώνη Α: €18 / 14 & Ζώνη Β: €13 / 10
Μειωμένο: Υποστηρικτές, μαθητές, στρατιώτες, φοιτητές, συνταξιούχοι, πολύτεκνες και πενταμελείς οικογένειες με παρουσίαση ταυτότητας.
Δωρέαν είσοδος σε άτομα με αναπηρίες.
Πέμπτη, 18 Ιανουαρίου, 2024
Διάρκεια: 90′
Θέατρο Ριάλτο
Για κράτηση θέσης πάτησε ΕΔΩ
Πληροφορίες άρθρου από ιστοσελίδα Ριάλτο
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου