![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Απόψε ο ουρανός παρουσιάζει ένα μοναδικό υπερθέαμα. Τα πεφταστέρια, κατά τις 23.00 με 24.00 της 12ης Αυγούστου θα είναι ιδιαίτερα ορατά στο νησί μας και αναμένεται να απολαύσουμε το υπερθέαμα χωρίς αντιπερισπασμούς από τη φωτεινότητα του φεγγαριού.
Απλά μάζεψε την παρέα και την οικογένειά σου σε ένα μέρος με οπτική πρόσβαση προς τα Β.Α (προς οροσειρά Πενταδακτύλου) και απλά απόλαυσε το θέαμα των διαττόντων αστέρων – βροχή των Περσείδων. Ενημερωτικά, δε μιλάμε για πτώση αστεριών, ούτε για τον Πόλεμο των Άστρων, άλλα για σωματίδια σκόνης που απελευθερώνει πίσω της η γιγαντιαία ουρά του κομήτη 109Ρ/Σουίφτ-Τατλ που διασταυρώνεται με την τροχιά της Γης.
Αν σ’ αρέσουν οι εκδρομές, ανέβα στην Κυπερούντα, όπου εκεί μέσα από τις ανοιχτές συζητήσεις (Αστρονομική Υπηρεσία Κύπρου) θα εντρυφήσεις περισσότερο στο ετήσιο αυτό υπερθέαμα.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου