![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Καλοκαίρι και παγωμένος καφές, τουλάχιστον στις ζεστές χώρες, ο απόλυτος συνδυασμός. Άσε τα εσπρεσάκια, τα ζεστά καπουτσίνα, τα νες και τα αμερικάνο, για αργότερα και δοκίμασε κι εσύ το νέο trend – κυρίως σε Ιταλία – που άρχισε δε να συναντάται δειλά δειλά και στα πιο ψαγμένα coffee spots σε Ελλάδα και Κύπρο.
O Caffe Shakerato, που είναι αδελφάκι του δικού μας freddo espresso, είναι εύκολος να γίνει, ακόμη και στο σπίτι και σίγουρα είναι μια άλλη δροσερή, καλοκαιρινή εκδοχή που θα σε εξιτάρει.
Ποτήρι του μαρτίνι, έτοιμο στον πάγκο σου, ένα εσπρεσάκι από τη μηχανή σου, φρεσκοφτιαγμένο, ζάχαρη ή σιρόπι, πάγο και τα ρίχνεις όλα στο μπλέντερ μέχρι που να λιώσει ο πάγος. Εμείς πάντως σου παραθέτουμε με το πιο κάτω βίντεο τρεις εκδοχές του κι εσύ επιλέγεις όποια θες. Όποια κι αν επιλέξεις, τη δροσιά του να έχεις.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου