![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Είναι ένα τυρί που το έχουμε λατρέψει. Όχι μόνο εμείς. Σε όλο τον κόσμο θα το βρεις να φιγουράρει, κυρίως ως το τυροκομικό προϊόν σε σαλάτες, παρέα με ντοματίνια, micro greens και λάδι ή πέστο βασιλικού. Σε ζυμαρικά και πίτσα, ακόμη και σε αποδομημένα γλυκά.
Μα γιατί αρέσει τόσο πολύ; Ο πρώτος λόγος είναι για εμένα η κρεμώδης, βουτυρένια του υφή, που δίνει στο στόμα μια αίσθηση γλύκας, αλλά και δροσιάς. Ένα προϊόν εύκολο στην κοπή, που βοηθά στο sharing, το οποίο λειτουργεί συνάμα, κάτω από προϋποθέσεις και ως σος. Τέλος, είναι ένα τυρί που απορροφά εύκολα λόγω της υφής του, τα αρωματικά βινεγκρέτ ή λάδια που επιλέγει ο σεφ.
Πώς φτιάχνεται;
Φτιάχνεται από αγελαδινό γάλα στην περιφέρεια της Puglia και έχει επίσημα αναγνωρισθεί από το 2016 ως Προστατευόμενη Γεωγραφική Ένδειξη (ΠΓΕ) με την ονομασία Burrata di Andria I.G.P.
Τώρα, φυσικά, φτιάχνεται και σε άλλα μέρη της Ιταλίας, μέχρι και στις Η.Π.Α. Η τιμή, που είναι κάπως υψηλή, οφείλεται στο ότι είναι χειροποίητο προϊόν που φτιάχνεται με πάστα μοτσαρέλλας εξωτερικά – σαν πουγκί – η οποία γεμίζεται με κρέμα γάλακτος και μικροτεμάχια μοτσαρέλλας.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου