![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Καντονέζικη κουζίνα, με βούλα και υπογραφή. Μα την ίδια στιγμή, δημιουργική, με φινέτσα, με όλα τα πιάτα φτιαγμένα με την αφρόκρεμα των πρώτων υλών. Τραπεζάκι στα εξωτικά του κιόσκια, ένα ποτηράκι Sauvignon blanc ή ένας αφρώδης καμπανίτης και εκκινάς με Hong Kong style, ρολό από κόκκινο ρύζι, σοτέ τεμαχισμένες γαρίδες, μανιτάρια σιτάκε και κανταΐφι.
Must επιλογή και οι αλατοπιπεράτες, κριτσανιστές γαρίδες, με τραγανή πιπεριά, φιστίκι και φυσικά τα dumplings με φρέσκα χτένια, που νομίζω ότι έχω πάθει με αυτά εθισμό. Το ίδιο φυσικά έχω πάθει και με τη άξια ειδικής βράβευσης Peking Duck.
Ένα κλασικό πιάτο, που είναι πλέον συνώνυμο του εστιατορίου, στο οποίο θα απολαύσεις άφθονα ρολάκια με ζεστές πιτούλες, γεμιστά με λατρεμένη signature duck sauce, άριστα ψημένη και μοσχομυριστή πάπια με κριτσανιστή πετσούλα και τα λαχανικά της αρεσκείας σου.
Το jasmine rice, απαραίτητο για να συνοδεύσει το νεοαφιχθέν wagyu beef με Hong Kong style, μπρεζέ βοδινό jus και τις γιγαντιαίες, όνομα και πράμα, γαρίδες με signature barbeque sauce και νότες από φιστίκι και λεμονόχορτο. Επίλογος με ανάλαφρη πανακότα με καρύδα και πέρλες ταπιόκας, που στο εγγυώμαι θα μπει αμέσως στη λίστα με τα πιο favorite σου επιδόρπια.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου