![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Το βιώσαμε κι αυτό. Επισκεφθήκαμε το καινοτόμου αρχιτεκτονικού σχεδιασμού My Zeil shopping center στο κέντρο της Φρανκφούρτης, ανεβήκαμε στο Big Chefs Cafe restaurant κι ανακαλύψαμε ότι κάποιοι σερβιτόροι ήταν ρομπότ. Ρομπότ με όνομα μάλιστα. Cat robots.
Ο άνθρωπος σερβιτόρος τους φορτώνει το φαγητό και τα ποτά, πληκτρολογά απάνω τους τον αριθμό του τραπεζιού κι η γάτα ρομπότ μεταφέρει το φαγητό στο τραπέζι. Σταματά να περάσουν όσοι κινούνται στο χώρο, αποφεύγει τα εμπόδια, στρίβει, ελίσσεται και οδεύει κατ’ ευθείαν προς το τραπέζι για το οποίο έχει δοθεί η παραγγελία.
Εκεί ο άνθρωπος σερβιτόρος, παραλαμβάνει τα πιάτα και σερβίρει. Καινοτομία ή μήπως ανάγκη λόγω έλλειψης προσωπικού ή ευκολότερη εργασία για το προσωπικό. Ή ίσως και τα τρία μαζί. Εμάς πάντως, αν και μας προβλημάτισε για το μέλλον της εστίασης, της φιλοξενίας και όχι μόνο, μάς κέντρισε απίστευτα το ενδιαφέρον.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου