![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Το Sentio του σεφ Ανδρέα Γιαγκουλά, είναι πανέτοιμο για να βάλει στην εξώθυρά του στην οδό Στασάνδρου την πινακίδα ” OPEN”.
Τη Δευτέρα, 19 Ιουνίου, όλη η ομάδα στην κουζίνα θα σηκώσει τα μανίκια ψηλά για να ικανοποιήσει τους θαυμαστές της κουζίνας του βραβευμένου σεφ με το μυλοκόπι σπανακόρυζό του, το tuna mango, το γιουβέτσι γαρίδας με ξινομυζήθρα, αλλά και με τον ύστατο γλυκό του πειρασμό, τον μπακλαβά με λεμόνι μαστίχα και φράουλα.
Όπως έχουμε αναφέρει και σε προηγούμενο άρθρο μας στο Sentio θα εκπροσωπείται γαστρονομικά η Μεσόγειος, η Μέση Ανατολή και η Ασία, και θα συνυπάρχουν αρμονικά σε ένα μοιρασιάρικο μενού.
Οι έχοντες πάθος με τα ωμά ψαρικά, τα εκλεκτά θαλασσινά και ανωτάτης ποιότητας κρεατικά, ψημένα πάνω στα κάρβουνα, θα βρούνε εκεί απάντηση στις γαστρονομικές τους αναζητήσεις.
Η διακοσμημένη με ποιοτική ξυλεία, κάβα κρασιών θα πλημμυρίσει με εξαίρετους οίνους, ιδανικούς για κάθε πιάτο, ενώ οι cocktail lovers σίγουρα θα βρούνε τον παράδεισό τους με ανάμεικτα ποτά που φέρουν υπογραφή κορυφαίων mixologists.
Το Fine & Dine εξασφάλισε φωτογραφίες και σας τις παρουσιάζει πρώτο.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου