Εκπλήξεων συνέχεια στο China Spice, στην καρδιά της πρωτεύουσας, το οποίο γιόρτασε προσφάτως, δυο επιτυχημένες δεκαετίες παρουσίας στην ασιατική εστιατορική σκηνή του τόπου. Η άφιξη του κορυφαίου chef Tej – B. Saru από το JW Marriot Kolkata και η ένταξή του στο μόνιμο, πολυδύναμο προσωπικό κουζίνας, ανέβασε κι άλλο το υψηλό επίπεδο του αγαπημένου μας εστιατορίου.
Ανάμεσα σ’ άλλα, παρουσίασε πρώτα πρώτα στη φανατική πελατεία του China Spice, τη νέα του γκάμα από Dim sum (dumplings) τα οποία η ομάδα του Fine & Dine δοκίμασε και πραγματικά συγχαίρει τόσο τον σεφ και την ομάδα του, όσο και τον ιδιοκτήτη Χρίστο Αβραάμ που αποδεικνύει εμπράκτως ότι οι επιτυχίες, ποτέ δεν είναι τυχαίες.
Γι’ αυτό πάρε κι εσύ τηλέφωνο την παρέα σου και κλείστε τραπέζι στην καλοκαιρινή, δροσερή βεράντα του εστιατορίου (διατίθενται και στο Montparnasse, αλλά και για Delivery & Take Away) και δοκιμάστε όλη την γκάμα από τα χαμηλοθερμιδικά, ψημένα στον ατμό, Dim Sum του China Spice.
Το πρώτο πράγμα που σίγουρα θα εντυπωσιάσει κι εσένα, είναι η αριστοτεχνική παρουσίασή τους, τα περίτεχνα κλεισίματα, η λεπτόφυλλη, πολύχρωμη, “βαμμένη” με χυμούς από λαχανικά, ζύμη, μα πάνω από όλα η υφή. Λατρεμένη μας επιλογή, αυτή με bok choy και μανιτάρια shitake, το πανέμορφο har gao με bamboo shoot και γαρίδες, αλλά και το εντυπωσιακό στο δάγκωμα, Fish dim sum, με φιλέτο ψαριού, άνηθο και coconut.
Το Cheese shu mai θα εξιτάρει τους λάτρεις της τρούφας, ενώ οι έχοντες πάθος με τα chicken dim sums, καλά κάνουν να σημειώσουν τα άκρως μπαλανσαρισμένα στο στόμα, Chicken black pepper και shu mai. Πολύ υψηλή βαθμολογία έχει βάλει όλη η ομάδα στο Flying duck, με πάπια, σπαράγγια και τα μυστικά, πέντε μπαχάρια του chef Tej – B. Saru, αλλά και στο Cilantro Pork, με μοσχομυριστό χοιρινό, κρεμμύδι, φρέσκο κόλιανδρο και bamboo shoot.
Λίγο πριν φύγουμε, πάντως, ενημερωθήκαμε ότι ο chef και η ομάδα του, ετοιμάζουν ήδη μια μεγάλη γκάμα από άκρως μοιρασιάρικα πιάτα, με βάση το curry και όχι μόνο και άφθονες επιλογές με χειροποίητα, ψημένα στον ατμό, bao buns, με γεμίσεις για όλα τα διατροφοδιαιτητικά γούστα. Εμείς πάντως εκεί θα είμαστε, για να τα δοκιμάσουμε κι αυτά.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου