![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Σταθμεύσαμε το αυτοκίνητό μας το Σάββατο το βράδυ σε χώρο στάθμευσης στη Λευκωσία, βοήθησα το σύζυγό μου που είναι ΑΜΕΑ να καθίσει στο τροχοκάθισμα και κατευθυνθήκαμε προς το εστιατόριό μας.
Μάλλον, καλύτερα, έπρεπε να πω αγαπητέ αρχισυντάκτη, προσπαθήσαμε να κατευθυνθούμε ή και ακόμη καλύτερα, αγωνιστήκαμε να μετακινηθούμε. Το πεζοδρόμιο του πρώτου δρόμου, δεν χωρούσε να περάσει πεζός λόγω των παρκαρισμένων αυτοκινήτων πάνω.
Άρα μπήκαμε στο δρόμο των αυτοκινήτων. Στην επόμενη στροφή, εμείς λείπαμε από το πεζοδρόμιο. Πράσινοι, μεγάλοι κάλαθοι σκουπιδιών, δυο μοτοσικλέτες λοξά τοποθετημένες και σακούλες για ανακύκλωση χαρτιού, φαντάζομαι.
Άρα ξανά μπαίνουμε στον δρόμο, με τα αυτοκίνητα να περνούν δίπλα μας. Στην επόμενη στροφή, πεζοδρόμιο γιοκ. Τόσο στενό που μόνο ένας πεζός θα μπορούσε να περπατήσει κολλημένος στον τοίχο.
Ξανά στον δρόμο, με αποκορύφωμα τις κόρνες του “ευγενέστατου” συμπολίτη μας, που περνώντας από δίπλα μας, ψιλοελάττωσε ταχύτητα για να μου φωνάξει ” έννεν τόπος σας τούτος ” *. Μάλιστα αγαπητέ αρχισυντάκτη. Δεν είναι τόπος για μας αυτός, που εμείς που έχουμε τον άνθρωπό μας σε τροχοκάθισμα, δεν μπορούμε ούτε μια βόλτα να τον πάμε. Σας ευχαριστώ πολύ.
* Δεν είναι τόπος για σας αυτός
Πείτε μας την άποψη σας στα comments:
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου