![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Είναι όντως τραγελαφικό. Δεν θα περάσει βδομάδα, που να μη με ρωτήσει έστω και ένας πελάτης του εστιατορίου μου την κλασική πλέον ερώτηση “ Μα γιατί δεν προσλαμβάνετε και Κύπριους που μιλούν τη γλώσσα μας “. Τις πρώτες φορές, απαντούσα, τεκμηρίωνα, εξηγούσα. Τώρα κουράστηκα πια να είμαι τόσο γραφικός. Τι να τους ξαναπώ; Ότι δίνω πρώτο μισθό πέραν των €1300 το μήνα και στατιστικά, έξτρα €400 tips (κάποιους μήνες μέχρι και €600 tips έκαστος σερβιτόρος). Να ξαναπώ ότι προχώρησα σε πενθήμερη εργασία, ότι έχουν δωρεάν ένα ή δυο φαγητά τη μέρα, δωρεάν ποτό και καφέδες, εργασία σε κλιματιζόμενο περιβάλλον και εδώ και τέσσερα χρόνια έχω μόνιμη αγγελία για πρόσληψη προσωπικού και κανένας Κύπριος δεν έρχεται καν για interview. Και αν έρθει και κανένας, η πρώτη ερώτηση είναι αν γίνεται να μη δουλεύει σαββατοκύριακα και βράδια. Να, λοιπόν κυρίες και κύριοι που έχετε την απορία γιατί δεν βλέπετε Κύπριους εργαζόμενους στα μαγαζιά μας. Εμείς τους καλούμε να έρθουν κάτω από τις καλύτερες προϋποθέσεις και αυτοί σφυρίζουν αδιάφορα.
Πείτε μας την άποψη σας στα comments:
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου