![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Μας φάνηκε πολύ παράξενο μετά από 5,10, 20, για κάποιους, χρόνια στο επάγγελμα του σερβιτόρου και όχι μόνο, όταν μας κάλεσε το νέο αφεντικό μας στο ξενοδοχείο για να μας επιβραβεύσει. Ήρθε ένας άνθρωπος που κάθε λίγες μέρες καλεί κάποιους από μας στο γραφείο του, μάς σφίγγει θερμά το χέρι, μάς λέει πόσο περήφανος είναι που μας έχει δίπλα του ως συνεργάτες και όχι ως υπάλληλους και μας εξηγεί όλους τους λόγους που βραβευτήκαμε ως ο σερβιτόρος, ο υπεύθυνος βάρδιας, ο barman, ο spa therapist…. του μήνα, της βδομάδας……. Στο τέλος μάς δίνει κι ένα δώρο, που προσωπικά το άνοιξα την επόμενη μέρα, γιατί απλά πήρα ότι είχα ανάγκη αυτά τα 5 – 10 λεπτά που ήμουν στο γραφείο του διευθυντή μου. Ψυχική και ηθική επιβράβευση.
Φιλοσοφικό ερώτημα: Γιατί δεν το κάνουν όλοι; Τι τους στοιχίζει;
Πείτε μας την άποψη σας στα comments:
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου