![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Τυρένια σουδάκια έχεις ξαναδοκιμάσει; Είναι ένας πειρασμός για όλες τις ώρες που θα εντυπωσιάσει όλους σου τους καλεσμένους. Σνακ, ορεκτικό, συνοδευτικό για κρασάκι ή όπως εσύ γουστάρεις, θα το απολαύσεις και θα βάλεις στα σίγουρα στις αγαπημένες σου συνταγές. Καλή σου επιτυχία!
Για τα choux
200 ml γάλα
200 γρ βούτυρο
300 γρ αλεύρι (για όλες της χρήσεις)
4 αυγά
200 γρ τυρί γραβιέρα – σε μικρούς κύβους
100 γρ τυρί γραβιέρα τριμμένη
100 γρ τυρί παρμεζάνα τριμμένη
Εκτέλεση
Σε ένα μικρό κατσαρολάκι βάζω το γάλα με το βούτυρο να βράσει. Μόλις λιώσει το βούτυρο, προσθέτω το αλεύρι. Ανακατεύω στη συνέχεια με μία ξύλινη σπάτουλα έως το αλεύρι να γίνει μία μάζα και να ενσωματωθεί με τα υπόλοιπα υλικά. Δεν χρειάζεται πάνω από μισό λεπτό.
Αφαιρώ το μείγμα από την φωτιά και το ρίχνω σε ένα mixer. Χτυπάω το μείγμα όπως είναι ζεστό και προσθέτω ένα ένα τα αυγά έως ότου ομογενοποιηθούν όλα μαζί. Στο τέλος προσθέτω τα τυριά στο μείγμα. Κόβω το μείγμα σε μικρές μπάλες και τηγανίζω σε δυνατό λάδι. Αφαιρώ και τοποθετώ τα τυρένια choux σε αποροφητικό χαρτί. Σερβίρω με ένα dip της αρεσκείας μου.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου