Η Επιτροπή Πολιτισμού του Δήμου Σωτήρας διοργανώνει φέτος με ιδιαίτερη χαρά την 4η Βραδιά Γευσιγνωσίας Κολοκασιού την Παρασκευή, 29 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 19:30 στο προαύλιο του Ιερού Ναού Μεταμορφώσεως του Σωτήρος, στην Σωτήρα.
Η εκδήλωση, εντάσσεται στα πλαίσια του Παγκύπριου Φεστιβάλ Κολοκασιού που πραγματοποιείται κάθε δύο χρόνια με στόχο, την γνωριμία του τοπικού προϊόντος ενώ παράλληλα την εισδοχή του κολοκασιού σε διάφορες καινοτόμες γαστρονομικές συνταγές και επιλογές .
Ο Δήμος Σωτήρας σας περιμένει για να δοκιμάσετε τις εναλλακτικές συνταγές με το Κολοκάσι Σωτήρας που θα φτιάξουν με μεράκι, οι συμμετέχοντες μας, αλλά και να απολαύσετε το πλούσιο καλλιτεχνικό πρόγραμμα.
Η είσοδος είναι ελεύθερη.
Στοιχεία Εκδήλωσης
Ημερομηνία: 29/09/2023, 19.00
Τοποθεσία: Προαύλιο Ιερού Ναού Μεταμορφώσεως του Σωτήρος
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου