![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Ένα πανόραμα από ταινίες μυθοπλασίας, animation, πειραματικών πρότζεκτ και ντοκιμαντέρ, το οποίο θα κινήσει το ενδιαφέρον κάθε σινεφίλ, αναδεικνύοντας τον πολυδιάστατο χαρακτήρα της τοπικής και διεθνούς κινηματογραφικής κοινότητας. Το ISFFC έρχεται στην οθόνη του Θεάτρου Ριάλτο για 13η συνεχή χρονιά, σε καλλιτεχνική διεύθυνση των Ιωακείμ Μυλωνά και Αλεξίας Roider.
Παράλληλες δράσεις και προβολές πλαισιώνουν και φέτος το Φεστιβάλ, ενώ θα διεξαχθεί, επίσης, το διεθνές εντατικό εκπαιδευτικό εργαστήρι TSFM What’s the story? (9-13 Οκτωβρίου), σε συνεργασία με το Talents and Short Film Market του Τορίνο, με στόχο να προσφέρει καθοδήγηση, βασικές γνώσεις και εργαλεία σε οκτώ επιλεχθέντες σκηνοθέτες και σεναριογράφους από την Κύπρο και την περιοχή της Μεσογείου.
Το φεστιβάλ αποτελεί ετήσιο θεσμό του Υφυπουργείου Πολιτισμού (Τμήμα Νεότερου και Σύγχρονου Πολιτισμού) και συνδιοργανώνεται με το Θέατρο Ριάλτο. Με ελληνικούς και αγγλικούς υπότιτλους.
Είσοδος ελεύθερη (απαραίτητη η εξασφάλιση θέσεων).
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου