![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
(By food critic Nick Andrew)
Ποιος είναι ο σεφ Δημήτρης Κατριβέσης που θα σου μαγειρεύει ‘’Κύπρο και Ελλάδα’’ στο Amaracus by Minthis; Πολυταξιδεμένος, πεισματάρης, με την καλή έννοια, πρωτοπόρος, λάτρης της φύσης, των τοπικών προϊόντων, αλλά και των πολεμικών τεχνών.
Το πάθος του για ζωή, εμπειρίες και μαγειρική, τον πήρε από την Αχαΐα, στην Τενερίφη, από την Ιαπωνία, στο El Bulli δίπλα στον Ferran Adria και πίσω στην Τήνο, να απογειώνει μαζί με βραβευμένους με Michelin αστέρια, τα τηνιακά προϊόντα και όχι μόνο. Και τώρα στην Κύπρο.
Έτοιμος να μας παραδώσει πιάτα που ευωδιάζουν την γαστρονομική τοπολαλιά, αλλά και αυτής της Μεσογείου, συστήνοντάς μας ξανά, με τον δικό του τρόπο, αυτά που αγαπήσαμε και αγαπούμε.
Σεφ Δημήτρης Κατριβέσης
“Είμαστε στην ευχάριστη θέση να παρουσιάσουμε το Amaracus, και να είμαστε μέρος του Minthis! Εδώ, δημιουργήσαμε μια γευστική εμπειρία που όχι μόνο δελεάζει τους γευστικούς κάλυκες, αλλά επίσης βυθίζει τους επισκέπτες στη ζωντανή τοπική κουλτούρα. Με την φιλόξενη ατμόσφαιρα και την τεχνογνωσία της ομάδας, το Amaracus ενσαρκώνει την ουσία του Minthis, εμπνευσμένο από τα τοπικά βότανα και συστατικά που επιτρέπουν στους επισκέπτες να παραδοθούν σε ένα αξέχαστο γαστρονομικό ταξίδι.”
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου