![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Ο Όμιλος Athenaeum Hotels ανακοίνωσε πρόσφατα την έναρξη λειτουργίας από τις αρχές Μαΐου, του νέου πολυτελούς, πεντάστερου ξενοδοχείου The Athenaeum, ακριβώς απέναντι από τις Στήλες του Ολυμπίου Διός.
Βαλμένο στη διασταύρωση της λεωφόρου Βουλιαγμένης με την Καλλιρόης, προσφέρει περιμετρική θέα προς τον Λυκαβηττό, την Ακρόπολη και φυσικά τις Στήλες του Ολυμπίου Διός και είναι μόνο μερικά βήματα από τα σημαντικότερα αξιοθέατα του ιστορικού κέντρου της πρωτεύουσας.
Το 6όροφο ξενοδοχείο διαθέτει 52 δωμάτια και σουίτες τα οποία διακρίνονται για τις ανέσεις τους, αλλά και για τα πανέμορφα πλάνα από όλα τα δωμάτια. Στο roof garden του ξενοδοχείου ο αξιόλογος σεφ Ευάγγελος Νίκας, ο οποίος έχει συνεργαστεί και με τον “θεό” Alain Ducasse, τιμά την Ελληνική και Μεσογειακή κουζίνα, με ένα τρόπο μοναδικό και πρωτόγνωρο.
Φωτογραφικό υλικό από: www.theathenaeum.com.gr/
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου