![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Η τεράστια Αθηναική επιτυχία με τα καθημερινά sold out μεταφέρεται επιτελους στην Κύπρο. Η Φιλιώ Μπαλτατζή Αρχόντισα της Σμύρνης με ό,τι απέμεινε από την οικογένεια της, φτάνει στη Σαλονίκη του 1923. Κανείς δεν ξέρει τι τους περιμένει. Σίγουρα όχι η ζεστή αγκαλιά της νέας πατρίδας όπως περίμεναν.
Σε ένα πολυπολιτισμικό περιβάλλον Μικρασιάτες, Πόντιοι και ντόποιοι αγωνίζονται για μια καλύτερη ζωή. Παράλληλα η σπουδαία και ευημερούσα εβραική κοινότητα θυμίζει τη Σμύρνη. Όσο οι πρόσφυγες ανεβαίνουν τόσο η εβραική κοινότητα κινδυνεύει.
Ο φασισμός που πλήττει την Ευρώπη πλησιάζει και τότε η ζωή αλλάζει για όλους. Ένα έργο γεμάτο σασπένς, αγωνία, συναίσθημα, έρωτες, καταστροφές και θριάμβους! Με πολλούς και σημαντικούς ρόλους.
Σκηνικά: Μανόλης Παντελιδάκης
Κοστούμια: Χαρά Τσουβαλά
Φωτισμοί: Αργύρης Θέος
Μουσική: Αντρέας Κατσιγιάννης
Κινησιολογία: Μάρω Μαρμαρίνου
Βοηθός σκηνοθέτη: Λίνα Ζαρκαδούλα
Βοηθός ενδυματολόγου: Σοφία Μπελεγρή
Παραγωγός: Γιώργος Ισαάκ
Καθημερινά από 19 μέχρι 28 Μαρτίου 2024 στο Δημοτικό Θέατρο Λευκωσίας στις 20.00, εκτός την Κυριακή και τη Δευτέρα 24 και 25 Μαρτίου, όπου η παράσταση είναι απογευματινή και ξεκινά στις 18.00
Πρωταγωνιστεί η Μιμή Ντενίση
και αλφαβητικά:
Κατερίνα Γερονικολού
Ναταλία Δραγούμη
Μαρία Εγγλεζάκη
Κώστας Καζάκας
Κωνσταντίνος Καζάκος
Άννα Κουρή
Μέμος Μπεγνής
Όλγα Πολίτου
Πρόδρομος Τοσουνίδης
Μαρία Φιλίππου
Επίσης οι:
Αγγελική Αγγελοπούλου – Χρήστος Βελιάνο
Μανώλης Γεραπετρίτης – Αλεξάνδρα Ζώη
Γιώργος Κίτρινος – Μαρίλια Μητρούση
Αιμίλιος Μωσαΐδης – Νικόλας Νικολαίδης
Δημήτρης Σιγανός – Έφη Σταυροπούλου
Γιώργος Τάτσης – Ειρήνη Χατζηνίκου
Πωλήσεις εισιτηρίων από το Soldoutticketbox.com
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου