![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Σε ατμόσφαιρα Χριστουγέννων μπήκε η Λεμεσός με πλήθος κόσμου να κατακλύει την Πλατεία Γρηγόρη Αυξεντίου για την φωταγώγηση του Χριστουγεννιάτικου δέντρου και της πόλης. Στις 6μ.μ ο Δήμαρχος κ. Νίκος Νικολαΐδης και το Δημοτικό Συμβούλιο Λεμεσού άναψαν το Χριστουγεννιάτικο Δέντρο και η πλατεία γέμισε με φως, χρώματα και μουσική.
“Το μήνυμα της φωταγώγησης σήμερα είναι να γεμίσει τις καρδιές μας με αγάπη, χαρά, αισιοδοξία και αυτοπεποίθηση για το μέλλον”, ανάφερε στην ομιλία του ο κ. Νικολαΐδης. “Φέτος ας το εκφράσουμε με έμπρακτο τρόπο, βοηθώντας αυτούς που έχουν ανάγκη.
Καμιά οικογένεια να μην μείνει χωρίς γιορτινό τραπέζι, Κανένα παιδί χωρίς τη χαρά του χριστουγεννιάτικου δώρου, Κανένας άρρωστος χωρίς επίσκεψη, κανένας συνάνθρωπος μας που έχει ανάγκη χωρίς παρηγοριά και ελπίδα. Αυτό το αίσθημα της κοινωνικής αλληλεγγύης, είναι ταυτισμένο με τη Λεμεσό, και το πνεύμα των Χριστουγέννων το ενισχύει και το πολλαπλασιάζει”.
Στη συνέχεια αφού ευχαρίστησε θερμά όλους όσοι συνέβαλαν στη όλη διοργάνωση, ευχήθηκε σε όλους ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ και ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ!
Η εκδήλωση της φωταγώγησης που ήταν και φέτος εντυπωσιακή πρόσφερε μια γιορτινή, λαμπερή βραδιά με πλούσιο καλλιτεχνικό πρόγραμμα. Η εκδήλωση άρχισε στις 4:15μ.μ με τις Μαζορέτες Λεμεσού, την Τζαζ Ορχήστρα Νέων Φιλαρμονικής Δήμου Λεμεσού, την Παιδική Χορωδία του Πολιτιστικού Ομίλου Διάσταση και την Φιλαρμονική Ορχήστρα του Δήμου Λεμεσού σε χριστουγεννιάτικα τραγούδια.
Συνέχεια στο πρόγραμμα έδωσε η Φιλαρμονική του Δήμου Λεμεσού, η καταξιωμένη σοπράνο Αλίκη Χρυσοχού και το Φωνητικό Σύνολο της Διάστασης. Συμμετείχαν οι Μαζορέτες του Σώματος Κυπρίων Οδηγών.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου