![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Η 8η Μαρτίου έχει καθιερωθεί ως η Παγκόσμια Ημέρα της Γυναίκας και οι Φούρνοι Ζορπάς τιμούν την ημέρα-ορόσημο, στηρίζοντας έμπρακτα και για 9η συνεχή χρονιά το πολυδιάστατο έργο της Europa Donna Κύπρου.
Οι Φούρνοι Ζορπάς παρουσιάζουν το «Μπισκότο Φροντίδας» με τη χαρακτηριστική ροζ κορδέλα, σύμβολο ευαισθητοποίησης κατά του καρκίνου του μαστού. Το μπισκότο έχει ζυμωθεί με τα αγνά υλικά της αγάπης, του σεβασμού και των διαχρονικών αξιών των Φούρνων Ζορπάς, στέλνοντας μια υπενθύμιση προς όλες τις γυναίκες, ότι πρέπει να θέτουν ως προτεραιότητα τη δική τους υγεία, φροντίζοντας πάντοτε τον εαυτό τους.
Η φετινή εκστρατεία, «ΜΑΣ ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ» θα ενισχυθεί με τη συμμετοχή γυναικών που ανήκουν στο δυναμικό των Φούρνων Ζορπάς οι οποίες αφηγούνται πραγματικές ιστορίες γυναικών που βίωσαν τον καρκίνο του μαστού, όπως τις εμπιστεύθηκαν στη Europa Donna Κύπρου. Στόχος της δράσης είναι να σταλεί ακόμα πιο ηχηρό το μήνυμα της πρόληψης.
Εκ μέρους των Φούρνων Ζορπάς, η κ. Σοφία Τσενέ, Group Marketing Manager του Ομίλου Ζορπάς, ανέφερε: «Για τους Φούρνους Ζορπάς, η 8η Μαρτίου αποτελεί μία μέρα τιμής για όλες τις γυναίκες που με τον σημαντικό και πολυδιάστατο ρόλο τους, διαμορφώνουν τον σύγχρονο κόσμο.
Και φέτος, στεκόμαστε στο πλευρό της Europa Donna Κύπρου και στέλνουμε ένα μήνυμα αισιοδοξίας, ελπίδας και φροντίδας, με στόχο να θυμίσουμε ότι η υγεία και η προάσπισή της μέσα από προληπτικούς ελέγχους, πρέπει να αποτελεί προτεραιότητα για την κάθε μία από εμάς».
Από την πλευρά της Europa Donna Κύπρου, ο Εκτελεστικός Διευθυντής κ. Μάριος Χαραλαμπίδης δήλωσε: «Εκφράζουμε τις θερμές ευχαριστίες μας και την απεριόριστη ευγνωμοσύνη μας στους Φούρνους Ζορπάς, για την πολύ σημαντική και διαχρονική στήριξή τους προς την Europa Donna Κύπρου.
Οι κοινές δράσεις των δύο Οργανισμών ενισχύουν ουσιαστικά τη μεγάλη προσπάθεια που καταβάλλουμε για σωστή ενημέρωση, διαφώτιση και ευαισθητοποίηση του κοινού, για παροχή στήριξης στους ασθενείς και τα μέλη της οικογένειάς τους, καθώς και για διεκδίκηση των δικαιωμάτων των ασθενών».
«Το Μπισκότο Φροντίδας» είναι διαθέσιμο σε όλους τους Φούρνους Ζορπάς σε όλη την Κύπρο και με κάθε αγορά, το ποσό των €0.50 θα διατίθενται για στήριξη της Europa Donna Κύπρου.
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου