![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Εδώ και 4 και μισό χρόνια, τον έχουμε συνειρμικά συνδέσει με το boutique ξενοδοχείο Alasia στη Λεμεσό, στη θέση του executive chef του ξενοδοχείου. Μια όμορφη πορεία, πρωτίστως δημιουργική, με δυνατές και πρωτόγνωρες γαστρονομικές παρακαταθήκες για τα κυπριακά δεδομένα, με δυνατούς σταθμούς τα avant-garde μενού γευσιγνωσίας πολλών σταδίων, τα ψαγμένα a la carte μενού, τα custom made προγεύματα, αλλά και το εμβληματικό του brunch.
Κορωνίδα όλων αυτών, η συνεργασία του με βραβευμένους με 3, 2 και 1 αστέρι Michelin chefs, από τα διασημότερα εστιατόρια και ξενοδοχεία του κόσμου, κατά τα οποία η εν Κύπρω γαστρονόμοι, είχαν την ευκαιρία να απολαύσουν 4 ή 6 hands δείπνα, που θα ζήλευαν πολλά εστιατόρια παγκόσμια. Με γεμάτες αποσκευές συνεχίζει το γαστρονομικό του ταξίδι στο νησί, σε άλλα λημέρια, όμορφα και δημιουργικά, για τα οποία, σίγουρα θα έχουμε πολλά να σας γράψουμε και να σας πούμε.
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου