![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Η κάρτα του απαστράπτοντος La Caleta, στον 10ο όροφο του εντυπωσιακού πύργου The Icon στη Λεμεσό, θα φέρει πλέον την υπογραφή του βραβευμένου σεφ του πρωτεουσιάνικου Sentio, Ανδρέα Γιαγκουλά.
Μια φρέσκια προσέγγιση, εξού και το motto του εστιατορίου (Rediscover La Caleta) με πιο διεθνή γαστρονομικό προσανατολισμό, sharing διάθεση, εκλεπτυσμένο fine dining, μα συνάμα φιλικό DNA, στο οποίο οι εξαίρετες πρώτες ύλες, δεν διαπραγματεύονται σε καμία περίπτωση.
Η Μεσόγειος κράτα τα γαστρονομικά σκήπτρα, ενώ παράλληλα και εμβόλιμα, θα δούμε στοιχεία από Nikkei και Latin American κουζίνα.
Χιλιανό, πρωτοκλασάτο λαυράκι, blue fin tuna, yellow tail Hamachi, γαρίδες gambero rosso, χειροποίητα gyozas, μόνο κάποιες από τις γαστριμαργικές εκπλήξεις, που θα απογειωθούν με τα signature cocktails και τους εκλεκτούς οίνους του La Caleta.
Γεωργίου Α’ 89, Λεμεσός
The Icon
25 252404
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου