![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Είχαμε ακούσει τα καλύτερα. Και όχι από όποιους κι όποιους. Από φίλους μερακλήδες της σχάρας, απαιτητικούς με το καλό κρέας και τα ορθά ψησίματα. Απόδειξη και τα τραπεζάκια του στο νέοδμητο Πάρκο Μιχαλάκη Σοφοκλέους, που “ναι” είναι εμφανώς γεμάτα καθημερινά με τους λάτρεις τους είδους, αλλά και της ζήτησης για delivery και take away.
Σηκώσαμε κι εμείς το τηλέφωνο, δώσαμε την παραγγελιά μας για delivery και μαζευτήκαμε οι φίλοι όλοι για να γευτούμε την ποικιλία από μερίδες και μεζεκλίκια σχάρας. Το πρώτο άριστα δόθηκε για την ακρίβεια στον χρόνο παράδοσης και το δεύτερο για την όμορφη παρουσίαση των φαγητών, εντός των καλοφτιαγμένων συσκευασιών.
Με το που άνοιξαν τα κουτάκια, η μύτη έδωσε το πρώτο θετικό μήνυμα και για τη γευστική αποτίμηση των εξαιρετικής ποιότητας χοιρινών σουβλακιών από τρυφερό κρέας από το κρεοπωλείο εξαίρετων κρεατικών της φρουταρίας Stella Fruits στη Λακατάμεια.
Λατρέψαμε όλοι και τις ζουμερές, αρωματικές σεφταλιές, μα και το κοτόπουλο σουβλάκι, αγγιγμένο διακριτικά με αποξηραμένα βότανα, που έκανε πολύ μεγάλη θραύση. Θραύση μεγάλη και το εννοώ, έκανε και το μεσανατολίτικο, απίστευτα τρυφερό κοτόπουλο, shish tawook, αλλά και το μοσχομυριστό kebab από βοδινό και αρνίσιο κρέας, που βάλαμε στις πιτούλες και το απολαύσαμε μαζί με τη φρεσκοκομμένη σαλάτα και τηγανιτές πατάτες.
Τραγανά στον υπερθετικό βαθμό και τα μεγάλα μανιτάρια σχάρας, που ομολογώ ήταν από τα αρτιότερα στο ψήσιμο που έχω δοκιμάσει, μα τα ίδια έχω να πω και για το χαλούμι σχάρας που ψήθηκε τόσο όσο, έτσι ώστε να παραμείνει μαλάκο, έχοντας όμως κερδίσει το άρωμα και το καψάλισμα της σχάρας.
Σχολιάζουμε τέλος, όλη η παρέα τις χορταστικές μερίδες, την όμορφη παρουσίαση, μα κυρίως το πόσο value for money ήταν η επιλογή μας. Μια επιλογή με δείκτες τη φρεσκάδα, την ποιότητα των πρώτων υλών και φυσικά την αριστεία των γεύσεων όλων των σχαροψημένων μας μερίδων.
Alia’s Park
Πεδιαίου 26, Λακατάμεια
22 662030
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου