![](https://fineanddine.com.cy/wp-content/uploads/2024/07/Νίκος-Πορτοκάλογλου-copy-300x142.jpg)
Μήπως ένα από τα trend της επόμενης δεκαετίας, θα είναι το πάντρεμα της haute coutoure με την haute cuisine; Τα πρόσφατα δείγματα γραφής, πάντως ανοίγουν δρόμους συνεργασίας μεγάλων οίκων μόδας με μισελενάτους αστέρες της γαστρονομίας όπως αυτής του oίκου Dior, ο οποίος ανακοίνωσε τη συνεργασία του με τη βραβευμένη με αστέρια Michelin σεφ Anne-Sophie Pic.
Μια σεφ που έχει βάλει τη σφραγίδα της στην υψηλή γαστρονομία και ιδίως στα fashionable γλυκά, κάτι που επιδιώκει να κάνει και στο Café Dior (Monsieur Dior) στην Osaka της Ιαπωνίας. Αναφερόμαστε φυσικά σε μια εκλεπτυσμένη επιλογή από γλυκά και αρτοποιήματα, εμπνευσμένα από την κληρονομιά του Christian Dior.
Γαστρονομικά δημιουργήματα που θα είναι “ντυμένα” με τα εμβληματικά σχέδια του οίκου Dior, όπως το τριαντάφυλλο και την πυξίδα, τα λεοπαρδαλέ print, το κουμπί ραπτικής και το κλασικό πλέον toile de Jouy.
Ένα πάντρεμα πέντε αισθήσεων, που θα αναγάγει σε πολυαισθητηριακή τέχνη, την κάθε γαστρονομική δημιουργία, την οποία θα έχουν την ευκαιρία να απολαμβάνουν, μάλλον από το 2025, όσοι θα κρατήσουν ένα τραπέζι στο Monsieur Dior στην Osaka της Ιαπωνίας. Όσο για το αντίτιμο, για αυτή την θελκτική ικανοποίηση, θα τα ξαναπούμε. Σαφώς και δεν θα είναι για όλες τις τσέπες!
Ο Νίκος Πορτοκάλογλου, κατεβαίνει ξανά στο νησί μας σε λίγες μέρες για να μας τραγουδήσει τις μεγαλύτερές του επιτυχίες. Στο ρεπερτόριό του και με ιδιαίτερη
Δεκαπέντε χρόνια συνεχούς παρουσίας στα γαστρονομικά δρώμενα του τόπου, γιορτάζει η ταβέρνα Παλιομούχταρος και το πανηγυρίζει δεόντως. Την Τετάρτη 7 Αυγούστου ο σεφ της βραβευμένης
Τρέχουμε όλοι να πάμε δεξιά κι αριστερά διακοπές εκτός Κύπρου – και καλά κάνουμε δηλαδή- και ερχόμενοι πίσω, πολλοί πυροβολούμε τον τόπο μας, ότι τάχα
Η καλοκαιρινή παραγωγή του ΘΟΚ «Φοίνισσες» του Ευριπίδη, σε σκηνοθεσία Μαγδαλένας Ζήρα συνεχίζει με μεγάλη επιτυχία την περιοδεία της με τρεις τελευταίους σταθμούς, την Πάφο
Φρεσκο-αλιευμένο κυπριακό τονάκι και καρπούζι, ντόπιο και ζουμερό, σε μια συνταγή που θα κάνει θραύση. Απλά ακολούθησε τις οδηγίες της chef de partie του εστιατορίου